رنگ‌امیزی استخر
رنگ‌آمیزی استخر به روش بهینه
2021-02-22
استخر شیشه‌ای
انواع استخرها
2021-02-24
عایق رطوبتی استخر

عایق رطوبتی استخر

اهمیت آب‌‌بندی و ایزولاسیون استخر

هر جا که حرف از استخر به میان باشد، حرف آب‌بندی و ایزولاسیون آن پیش‌تر گفته شده است! آب‌‌بندی این سازه به قدری اهمیت دارد که پیش از ساخت و اجرای آن باید به فکر عایق کردنش بود. دلیلش هم ساده است، کجا بیشتر از استخر در معرض فشار و نفوذ آب قرار دارد؟ به طور قطع هیچ جا! در این مقاله اهمیت آب‌بندی و ایزولاسیون استخر را با هم بررسی کرده و بهترین روش برای عایق رطوبتی این سازه را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

عایق رطوبتی استخرها

آب‌بندی استخر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که به عنوان صاحب یک استخر باید انجام دهید. نشتی آب از استخر مشکل متداولی است که در بسیاری از استخرها و بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. عامل این نشتی ممکن است وجود نقص در آب‌بندی استخر شما باشد و یا حتی شکافی به عرض چند میلی‌متر که به سادگی می‌تواند منجر به ایجاد این نشتی شود. مکان‌یابی دقیق مکان نشتی و همچنین تعمیر آن فرآیند بسیار سخت و زمان‌گیری خواهد بود، چراکه موزاییک و یا سیمان باعث می‌شود که با چشم نتوان محل دقیق نشتی را تشخیص داد. راه‌حل‌های مختلفی برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌شود‌ ولی همانطور که همیشه شنیده‌ایم پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین بهتر است پیش از آنکه نشتی آب در استخر شما رخ دهد، اقدام به آب‌بندی آن نموده چرا که این کاری‌ست که ریشه در تاریخ دارد!

تاریخچه‌ی آب‌بندی استخر

همانطور که می‌دانید استخرها در واقع فضاهایی برای ذخیره آب می‌باشند. این ذخیره آب می‌تواند برای ایجاد یک محیط تفریحی و ورزشی مانند استخرهای شنا یا واترپلو باشد و یا می‌تواند یک مخزن نگهداری آب برای مصارف کشاورزی باشد و یا حتی در بعضی موارد برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی. نخستین کاربرد از استخرها برای اولین بار در حدود پنج هزار سال پیش در شرق ایران و در یکی از شهرهای کشور پاکستان امروزی ایجاد شده است که به حمام بزرگ معروف است و یک مخزن عظیم بوده است.

معماری، ساخت و طراحی استخر، به دلیل وجود داشتن آب در آن با بنا‌های دیگر بسیار تفاوت دارد و جلوگیری از نفوذ آب از طریق دیواره‌های استخر و هدر رفت آن مهم‌ترین نکته در ساخت استخرها است و باید به بهترین نحو و با بیشترین دقت اجرا شود. این مورد، یعنی جلوگیری از نفوذ و هدر رفت آب، به آب‌بندی استخر معروف است که با روش‌های مختلف و با استفاده از مواد گوناگونی انجام می‌پذیرد.

چرا آب‌بندی استخر را باید جدی بگیریم؟

اگر شما هم قصد ساخت استخر داشته و یا هم‌اکنون استخر آماده‌ای دارید، باید در نظر داشته باشید که نگهداری و مراقبت مناسب از آن امری بسیار ضروری و مهم است. عموم استخرها با استفاده از سیمان ساخته شده و جنس کف آن‌ها سیمانی است. این در حالی است که آب‌بندی استخرهای سیمانی نه تنها مهم، بلکه امری ضروری است. آب‌بندی استخرهای سیمانی اگر با دقت کافی و با استفاده از مواد باکیفیت و مناسب انجام شود، خیالتان برای چندین سال از بابت آن استخر راحت خواهد بود. آب‌بندی استخر را در واقع می‌توان با واکس و پولیش زدن خودرو و یا استفاده از کرم ضدآفتاب مقایسه کرد. البته جلوگیری از نشتی آب تنها مزیت آب‌بندی استخر نیست. آب‌بندی می‌تواند ظاهر استخر شما را بهبود ببخشد، از رنگ پریدگی و مات شدن آن توسط نور خورشید و همچنین از لکه شدن و آسیب رساندن مواد شیمیایی مختلف به استخر جلوگیری کند.

هنگام آب‌بندی استخر، معمولاً این کار محدود به کف و بدنه استخر نشده و جداره‌ها و لبه‌های بیرونی آن را نیز آب‌بندی می‌کنند. این کار مزایای دیگری علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب نیز دارد. برای مثال می‌توان به کاهش لغزندگی سطح زمین اشاره کرد که تاثیر زیادی در کاهش بروز حوادث دارد. محافظت در برابر لکه یکی دیگر از مزایای آب‌بندی استخر می‌باشد. این امر در مورد لبه‌های استخر نیز صدق می‌کند. در حقیقت، سطوح کناری استخر در معرض عوامل زیادی قرار دارند که ممکن است باعث ایجاد لکه شوند: کلر، نمک، مواد شیمیایی، چرک، کثیفی، کودهای شیمیایی و یا هرچیز دیگری. آب‌بندی دقیق و مناسب استخر باعث می‌شود این مواد نتوانند به داخل کاشی‌ها و یا سیمان نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه شوند.

انجام مستمر ایزولاسیون استخر

فرقی نمی کند که جنس استخر شما از چه نوع سیمانی باشد، به هر حال بهتر است هر چند سال آب‌بندی استخر را مجدداً انجام دهید. آب‌بندی استخر عموماً رنگ و ظاهر آن را نیز بهبود خواهد بخشید. البته ناگفته نماند که از مواد مختلفی برای این کار می‌توانید استفاده کنید که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. ولی مجموعاً می‌توان بیان داشت که آب‌بندی استخر نه تنها به ظاهر استخر آسیبی نمی‌رساند، بلکه رنگ‌ها را تقویت کرده و آن را زیباتر نیز می‌سازد.

 اگر در مناطق بسیار سرد خیز زندگی می‌کنید، دلیل دیگری برای آب‌بندی استخر برای شما وجود خواهد داشت و آن هم یخ زدگی آب استخر می‌باشد. آب‌بندی مانع آسیب دیدن استخر بر اثر یخ زدگی آب خواهد شد زیرا که این نوع آسیب زمانی وارد می‌شود که آب وارد جداره‌ها و درزهای موجود در سیمان شده و سپس به خاطر سردی هوا یخ می‌زند. همانطور که می‌دانیم، یخ زدن آب باعث افزایش حجم آن خواهد شد و این افزایش حجم منجر به ایجاد شکاف و نشتی در داخل استخر می‌شود. با آب‌بندی استخر در واقع یک لایه اضافه بین آب و سطح کف استخر قرار می‌گیرد که مانع از ارتباط مستقیم آن دو با یکدیگر و آسیب رسیدن به کف استخر خواهد شد.

علت نیاز استخرها به عایق رطوبتی

همانطور که گفتیم استخرها به دلیل امکان نفوذ و هدر رفت آب می بایست حتما پروسه بسیار مهم آب بندی بر روی آن‌ها اجرا شود. علاوه بر این که امکان هدر رفت آب در استخر آب‌بندی نشده بسیار بالاست، این آب می‌تواند به بتن موجود در استخر آسیب بسیار زیادی وارد کند و آن را به مرور زمان از بین ببرد.

علاوه بر امکان آسیب رساندن به بتن استخر توسط آب موجود در استخر، آب‌های زیر زمینی نیز می‌توانند موجب از بین رفتن دیواره‌ی بتنی استخر شوند و برای جلوگیری از این اتفاق می‌بایست تدبیری اندیشید و با استفاده از عایق رطوبتی دقیق از ایجاد خسارت به بتن جلوگیری نمود. وجود کوچک‌ترین ترک‌ها یا شکستگی‌ها در دیواره‌ها و کف استخرها، باعث می‌شود آب و یا حتی به بخار آب به بتن نفوذ کرده و موجب فرسوده شدن آن نیز می‌شود و به مرور می‌تواند بتن را از بین ببرد.

با توجه به موارد اشاره شده در بالا می‌توان مطمئن شد که ایزولاسیون استخر مهم‌ترین موضوع در ساخت استخر است که باید با دقت فراوان انجام شود تا از ایجاد زیان و خسارت فراوان جلوگیری به عمل بیاید. نکته‌ی مهم دیگری که می‌بایست به آن اشاره کنیم این است که عایق‌بندی استخر فقط مربوط به مرحله ساخت آن نبوده و بعد از ایزولاسیون نیز باید دیواره‌های استخر را مورد بررسی قرار داد و در صورت وجود هرگونه شکستگی، سوراخ و … اقدام به رفع آن نمود تا از ورود آب به بتن جلوگیری کرده و مانع خراب شدن آن شویم.

عایق رطوبتی استخر

انجام ایزولاسیون استخر توسط شرکت پی‌پل‌سازان

ایزولاسیون استخر چیست؟

ایزولاسیون استخر یا همان pool Insulation (عایق‌کاری استخر) یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی محسوب می‌شود که برای جلوگیری از هدر رفت آب استخر انجام می‌پذیرد. عایق رطوبتی استخر یا ایزولاسیون آن از مواردی است که در مناطق مختلف با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. ایزولاسیون استخر در برخی از روستاها و نواحی ایران هنوز به صورت سنتی انجام شده و مصالح و مواد طبیعی در آن به کار می‌رود. شاید در گذشته از موادی مانند زرده تخم مرغ برای ایزولاسیون استخر استفاده می‌شد ولی در حال حاضر مواد جدید و مصالح دیگری در ایزولاسیون استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند که با فرمولاسیون جدید و اغلب به صورت تکنولوژی نانو ساخته شده‌اند.

عایق رطوبتی استخر با مواد نانو

ایزولاسیون استخر یا عایق کاری استخر با مواد نانو یا نانو تکنولوژی از روش‌های جدید و موفق در ایزولاسیون استخر محسوب می‌شوند. این مواد که چند سالی است در کشور عرضه می‌شوند و بر روی استخر برای ایزولاسیون کاربرد دارد، از چندین ماده مختلف تشکیل شده است که چسبندگی کافی برای پوشش سطح استخر را دارا می‌باشند. مواد نانو عایق رطوبتی روی سطح استخر را می‌پوشاند و برخی از این مواد داخل منافذ سیمان و بتن نیز نفوذ کرده و کل سطح استخر را عایق‌بندی می‌کنند.

ایزولاسیون استخر با روش‌های دیگری نیز انجام می‌شود که با توجه به موقعیت استخر و نیز نوع کاربری آن که می‌تواند استخر شنا، استخر پرورش ماهی، استخر کشاورزی، استخر ذخیره آب آشامیدنی، استخر صنعتی و استخرهای دیگر باشد، مناسب‌ترین روش برای این کار انتخاب و اجرا خواهد شد.

در آب‌بندی و ایزولاسیون استخر باید از مواد باکیفیت و نیروی متخصص استفاده شود و همچنین قبل از آب‌بندی و ایزولاسیون و عایق کاری استخر باید از استحکام سازه‌ای و مقاومت کف و دیواره استخر مطمئن باشیم. یکی از مواردی که ممکن است پس از آب‌بندی و ایزولاسیون استخر، موجب مشکلات مختلف شده و استخر را از حالت عایق خارج کند، سست بودن دیوار و کف استخر و مقاوم نبودن ساختمان سازه‌ آن است که باعث ترک خوردن و یا نشست سازه‌ای شده و استخر را از آب‌بندی خارج می نماید. برای آگاهی بیشتر از روش‌های انجام آب‌بندی استخر و مزایا و معایب آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله پی پل سازان پیرو انجام این فرایند را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *