بارهای جانبی ناشی از عوامل طبیعی همچون طوفان، زلزله و نوسانات دما، از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر طراحی سازه های بزرگ و مرتفع می باشد و لازم است در خصوص میزان تاثیرگذاری آنها و پیش بینی سیستم های مقاوم در برابر آنها تمهیداتی اندیشیده شود. توجه به مساله فوق از یک سو و در نظر گرفتن ذائقه بهره بردار در استفاده از طرح های پیچیده و زیبا از سوی دیگر، مهندسین طراح را در مقابل یک چالش بزرگ قرار می دهد. گرایش به زیبایی و اشکال خاص از یک سو و قرارگیری سازه هایی با رفتارهای دینامیکی متفاوت در کنار هم از سوی دیگر در هنگام وقوع زمین لرزه می تواند اثرات مخرب مضاعفی داشته باشد. بنابراین تبدیل سازه به قطعات کوچک تر و ساده تر با به کارگیری درزهای اجرایی به عنوان یک راهکار موثر ارزان قیمت می تواند هم از نظر زیبایی و هم اقتصادی خواست کارفرمایان را تامین نماید. لذا مساله جدیدی که فراروی مهندسان قرار می گیرد چگونگی پوشش این درزها با حفظ عملکرد فنی آنها می باشد. مطابق مبحث 5 مقرارت ملی ساختمان ، برای پوشش درزهای انبساط و انقطاع در محل های رفت و آمد و در معرض دید میتوان از مصالحی از جنس آلومینیوم ، مس ، برنز ، چوب ، لاستیک و یا ترکیبی از آنها استفاده نمود . شرکت پی پل سازان پس از 10 سال تجربه موفق در زمینه بتن ، آب بندی بتن و محوطه سازی ، فعالیت خود را از سال 1389 در زمینه طراحی و تولید انواع پروفیل های درز انبساط ، انقطاع و اجرایی ( کنترل جوینت ) آغاز نمود و در ادامه با تکیه بر دانش متخصصین خود موفق به بومی سازی و تولید نوارهای آب بند کننده لاستیکی و پروفیل های کنترل جوینت (آلومینیومی و لاستیک) گردید. این شرکت با طراحی و تولید انواع پروفیل های درز انبساط توانسته گام بزرگی در رفع این مشکل بردارد که حضور در چندین پروژه بزرگ و کوچک در سراسر کشور گواه بر کیفیت خوب و طراحی زیبای این محصولات می باشد. با این اقدام همگام با خودکفایی در عرصه تولید برخی از طرح ها ، توانستیم با افزایش کیفیت ، کاهش هزینه ها ، ایجاد فضای رقابتی و مشارکت فزاینده در پیشرفت پروژه های ساختمانی در کشور عزیزمان و نهادینه کردن فرهنگ بومی سازی ، تأثیر بسزایی در ارتقای توان تولید داخلی داشته باشیم و جایگاه ویژه ای را در بازارهای داخلی و کشورهای همسایه و توسعه خدمات در اجرای پروژه های بزرگ ساختمانی کشور کسب نماییم.از ویژگیهای واحد تولید این شرکت می توان به موارد ذیل اشاره نمود: - مجهز به دو دستگاه پرس اکستروژن با قدرت 2000 و 2500 تن - مجهز به یک دستگاه پولیش آلومینیوم برای پروفیل های یک تکه - خط کامل آنودایزینگ و رنگ الکترواستاتیک - استفاده از بیلت استاندارد AA6063 در کلیه محصولات آلومینیومی شرکت - استفاده از طرح اختلاط انحصاری جهت نوارهای لاستیکی پروفیل ها - استفاده از روش نصب انحصاری جهت پروفیل های یک تکه (طرح مولتی)
درز انبساط
برای جلوگیری از خرابی‌های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییر درجه حرارت محیط خارج یا جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی مجاور به ساختمانی که جدید احداث می‌شود، همچنین در مواردی که ساختمان بزرگ است و از چند بلوک متصل به هم تشکیل می‌شود، باید به کار بردن درز انبساط در محل مناسب پیش بینی شود. حداقل فاصله ای از ساختمان با اجزای ساختمانی که باید در آن درز انبساط پیش بینی شود، به نوع ساختمان، تعداد طبقات، مصالح مصرفی و آب و هوای محل احداث بستگی دارد؛ بنابراین باید با مطالعه کافی محل اندازه آن را مهندس طراح تعیین کند. در کلیه ساختمان‌های فلزی که طول آنها بیشتر از 50 متر باشد، باید در طول ساختمان درز انبساط پیش بینی کرد. این طول مربوط به ساختمان‌های فلزی و بدون پوشش محافظ است که نباید از 50 متر و یا در ساختمان‌هایی با پوشش محافظ و در حالات خاص نباید از یک صد متر تجاوز کند. برای پوشاندن و پر کردن فواصل درز انبساط از مواردی استفاده می‌کنند که قابلیت ارتجاعی داشته باشد. باید دقت شود که فاصله درز انبساط به هیچ وجه با مصالح بنایی یا ملات پر نگردد. اگر در هنگام استقرار اسکلت فلزی ستون‌هایی که در مجاورت یک درز انبساط قرار دارند، به طور موقت به وسیله قطعات فلزی متصل شده‌اند، پس از استقرار، باید این اتصالات بریده شوند تا ساختمان در محل درز انبساط به کلی از قسمت مجاور خود جدا باشد. . درز های ساختمانی ممکن است در حالت‌های زیر اجرا شود: الف) قرارگیری دو ساختمان بلند و کوتاه کنار هم ب) قرارگیری دو ساختمان با دهنه های متفاوت ج) قرار گیری ساختمان نو و قدیمی کنار یکدیگر د) درز انبساط برای ساختمان‌های طویل توضیح: فاصله درز انبساط نسبت به دو طرف ساختمان: در حالت الف و ج، فونداسیون نیز درز انبساط خواهد داشت ولی حالت‌های ب و د می‌توان فونداسیون یک تکه در نظر گرفت زیرا نشست ساختمان در این حالت‌ها برابر بوده و باعث ترک خوردن فونداسیون نمی‌شود. برای به وجود آوردن درز انبساط در ساختمان (حالت د) راه حل‌های متفاوتی وجود دارد: کنسول دو طرفه: در این حالت، تیرها به اندازه 3/1 دهنه، کنسول می‌شوند و درز انبساط بین nو کنسول قرار می‌گیرد. ستون‌های دوبل: در این حالت، دو ساختمان کاملاً مجزا کنار هم ساخته می‌شود. البته فونداسیون‌ها در محل درز انبساط مشترک خواهد بود. تکیه گاه تیر دهنه مجاور در محل درز انبساط مشترک است. تکیه گاه دو طرفه: سقف یک دهنه روی تکیه گاه ستون دو دهنه مجاور قرار دارد و بدین ترتیب دو تکیه گاه و دو درز انبساط به وجود می‌آید. توضیح: حالت دوم بیشتر برای اسکلت فلزی به کار می‌رود و حالت‌های دوم و چهارم برای اسکلت بتنی مناسب‌ترند.
درز انقطاع
برای جلوگیری از خسارت و کاهش خرابی ناشی از ضربه ساختمان‌های مجاور به یکدیگر، به ویژه در زمان وقوع زلزله، ساختمان‌هایی که دارای ارتفاع بیش از 12 متر یا دارای بیش از 4 طبقه هستند، باید به وسیله درز انقطاع از ساختمان‌های مجاور جدا شوند؛ همچنین حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر 100/1 ارتفاع آن تراز از روی شالوده است. این فاصله را می‌توان در محل‌های لازم با مصالح کم مقاومت که در هنگام زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی مصالح مزبور خرد می‌شوند، پر کرد در مورد درز انقطاع باید حتماً مقدار 1 درصد ارتفاع ساختمان را رعایت کنید. البته این یک درصد در هر تراز با توجه به ارتفاع همان تراز باید رعایت گردد. با توجه به آنکه معمولاً ستون‌ها در طبقات بالاتر باریک‌تر از ستون در طبقات پایین‌تر است، پس عملاً در طبقات بالا که به درز انقطاع بیشتری نیاز است فضای بیشتری نیز موجود است و عملاً با رعایت درز انقطاع در طبقات پایین در طبقات بالاتر نیز درز انقطاع رعایت می‌گردد .
انواع محصولات
پوشش درز انبساط و انقطاع

پوشش درز انبساط و انقطاع

پوشش درز انبساط و انقطاع