سپتیک فاضلاب چیست؟
2020-10-26
مخازن بتنی آب و فاضلاب
2021-01-17

رزین آب‌بندی مایعی شفاف با خاصیت کشسانی و واترپروف است که بر پایه‌ی رزین اکریلیک و پلیمرهای اصلاح‌کننده تولید شده و به منظور آب‌بندی استخرها و مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رزین حالت شیری دارد و پس از اجرای آب‌بندی به صورت بی‌رنگ درمی‌آید.

رزين آب‌بندی استخر

یکی از نکاتی که همواره در ساخت استخرها مورد توجه قرار می‌گیرد آب‌بندی و ایزولاسیون آن‌هاست. عایق‌بندی و ایزولاسیون این سازه‌ها به دلیل نگهداری حجم بالای آب از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به گونه‌ای انجام شود که مانع از نشت آب داخل استخر گردد. چرا که هرگونه مشکل در این زمینه موجب هدررفت آب و نیز تحمیل هزینه‌های بسیار جهت بازسازی استخر خواهد شد. اگر مایلید که درباره‌ی ایزولاسیون استخر اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی پی ‌پل‌ سازان در خصوص آب‌بندی استخر را مطالعه بفرمایید.

اما تا اینجای کار فقط لازم است که بدانیم انتخاب روش‌های آب‌بندی و ایزولاسیون با توجه با نوع سازه و کاربری استخرها متفاوت است. همانطور که نحوه‌ی آب‌بندی استخرهای کشاورزی با استخر‌های پرورش ماهی و یا استخرهای شنا متفاوت خواهد بود. و موضوع بسیار مهمی که در انتخاب مواد و مصالح جهت آب‌بندی استخرها مورد توجه قرار می‌گیرد زمان ساخت این سازه‌هاست. به این معنا که مواد آب‌بندی که جهت ایزولاسیون استخرها در حین ساخت‌ آنها به کار می‌رود با مواد و مصالحی که جهت ترمیم سیستم آب‌بندی استخر‌ها پس ساخت استفاده می‌شود متفاوت خواهد بود.

یکی از پرکاربردترین مواد جهت آب‌بندی و عایق‌بندی استخرها، رزین‌ آب‌بندی است که به راحتی بر روی سازه قابل اعمال بوده و آن‌ را ایزوله می‌کند.

رزین آب‌بندی چیست؟

رزین آب‌بندی مایعی شفاف با خاصیت کشسانی و واترپروف است که بر پایه‌ی رزین اکریلیک و پلیمرهای اصلاح‌کننده تولید شده و به منظور آب‌بندی استخرها و مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رزین حالت شیری دارد و پس از اجرای آب‌بندی به صورت بی‌رنگ درمی‌آید. استفاده از رزین آب‌بندی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها جهت عایق‌بندی و ایزولاسیون استخرها به شمار می‌رود که اجرای آن نیاز به تخصص خاصی نداشته و به راحتی قابل انجام است‌. این محصول با سیمان کاملا سازگار بوده و با افزودن آن به ملات ماسه‌سیمان، پودر بندکشی و یا انواع ترمیم‌کننده موجب نفوذ‌ناپذیری بستر سیمانی در برابر آب، رطوبت و انواع خورنده شده و سیستم پایداری را تشکیل می‌دهد. 

همچنین به دلیل ایجاد پیوند قوی بین ذرات داخلی بتن یا ملات، سبب چسبندگی بهتر آنها به بستر بتنی می‌گردد. از خصوصیات بارز رزین آب‌بندی انعطاف‌پذیری و خاصیت کشسانی آن بوده که در تنش‌های دمایی ناشی از نشست ساختمان و انبساط و انقباض ملات‌های سیمانی سبب جلوگیری از ترک‌خوردگی خواهد شد. رزین آب‌بندی استخر به نسبت عیار بتن اختلاط گردیده و جزو اقتصادی‌ترین روش‌های عایق‌کاری می‌باشد. 

کاربرد رزین آب‌بندی استخر

بیشترین موارد کاربرد رزین آب‌بندی استخر هنگام  بتن‌ریزی حجیم در ساخت استخر می‌باشد که توسط سیکر می‌توان بتن را با رزین آب‌بندی استخر مخلوط نمود. اختلاط همگن و یکنواخت مواد رزین با کل  سیمان و بتن در تهیه کار کاملا  موثر خواهد بود.

از دیگر کاربردهای رزین آب‌بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب‌بندی استخرها، منابع بتنی و مخازن
 • ماهیچه‌کشی کنج‌ها و سطوح دارای نشتی در منابع آبی
 • آ‌ب‌بندی سونا ، جکوزی ، مخازن آب و فاضلاب و لوله های فاضلاب
 • آب‌بندی و ایزولاسیون حمام ، سرویس بهداشتی ، بالکن و تراس
 • آب‌بندی و ایزولاسیون دیوار زیرزمین و کف پارکینگ‌ها و پشت بام‌ها
 • آب‌بندی نمای سنگی و آجری و سیمانی
 • آب‌بندی دیوارهایی که در معرض مداوم باران هستند
 • رنگ آمیزی دائم استخرها و نمای سیمانی ساختمان
 • آب بندی و ایزولاسیون سطوح سرامیک و کاشی شده سرویس‌ها و حمام و استخرها
 • به عنوان چسب بتن جهت عملیات مرمت، ترک‌خوردگی، شکستگی و پریدگی بتن و ملات
 • به عنوان افزودنی به بتن، ملات و پودر بندکشی جهت واترپروف کردن

ویژگی‌های رزین آب‌بندی استخر

همانطور که اشاره شد استفاده از رزین آب‌بندی استخر یکی از محبوب‌ترین روش‌ها جهت ایزولاسیون استخر به شمار می‌رود. از جمله ویژگی‌هایی که این رزین را به ماده‌ای پر طرفدار تبدیل کرده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان استفاده‌ی مستقیم بر روی سیمان و بتن
 • ایجاد بستری پایدار و بادوام جهت آب‌بندی
 • چسبندگی، انعطاف‌پذیری و مقاومت کششی زیاد
 • مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب و املاح شیمیایی
 • تزریق در درزها و ترک‌های حاوی آب در بتن و مصالح بنایی و توقف نشت و نفوذ آب
 • عدم اشتعال 
 • تحمل دمای بالا و مقاومت در برابر اشعه‌ها
 • سازگاری با محیط زیست
 • ضد قارچ، باکتری و جلبک
 • امکان اجرا در دو جهت مثبت و منفی سازه

اجرای رزین آب‌بندی استخر

نحوه‌ی اجرای رزین آب‌بندی بسیار آسان بوده و نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارد. رزین آب‌بندی محصولی غلیظ است و نمی‌توان آن را به صورت مستقیم با پودر ملات ترکیب نمود به همین دلیل باید در ابتدا از ترکیب آن با آب مصرفی ملات طبق نسبت‌های مشخص محلول پرایمر را تهیه نمود. قبل از چسباندن ملات یک لایه از پرایمر به سطح زیرین با قلم‌مو اعمال می‌شود. سپس از همین محلول پرایمر به‌جای آب مورد نیاز جهت ساخت ملات استفاده می‌گردد.

روش تهیه پرایمر

جهت عملیات ترمیم، سیمان‌کاری و بندکشی واتر پروف ۱ کیلوگرم رزین آب‌بندی با ۲ کیلوگرم آب به مدت حداقل ۲ دقیقه مخلوط می‌گردد تا محلول یکنواختی بدست آید. جهت عملیات آب‌بندی منابع، مخازن، استخرها و ماهیچه‌کشی ۱ کیلوگرم رزین آب‌بندی با ۱کیلوگرم آب به مدت حداقل ۲ دقیقه مخلوط می‌گردد تا محلول یکنواختی بدست آید.

توجه: محلول پرایمر فقط به میزانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد تهیه می‌شود و نمی‌توان آن را طی روزهای آتی جهت عملیات آب‌بندی مجددا بکار برد. باید توجه داشت در صورتی که سطح زیر‌آیند دارای تخلخل و حفره‌های ریز و آوند‌های باز باشد مواد آب‌بندی را با مخلوط سیمان و سیلیس ترکیب نموده و مورد استفاده قرار داد.

این مواد وارد بافت سطح شده و هر گونه حفره و خلل و فرجی را پر می‌کنند. در این ترکیب نباید از سیلیس درشت دانه استفاده نمود چرا که در ترکیب با رزین ته‌نشین شده و مخلوط همگن پدید نمی‌آید. باید توجه داشت برای اجرا سطح زیر‌آیند کاملا خشک بوده و پس از اجرا و تا زمان خشک شدن کامل مواد از انجماد آن جلوگیری کرد. اطلاع از شرایط جوی قبل از اجرای رزین آب‌بندی استخر و نیز ۲ روز پس از اجرای آن جهت حفظ کیفیت نهایی ضروری است.

پس از اجرای رزین آب‌بندی می‌توان رنگ استخر را روی آن اعمال نمود. با‌توجه به پایه‌ی رزین این پوشش می‌توان از رنگ پایه آب و یا پایه نانو جهت رنگ‌آمیزی استخر استفاده نمود.اعمال رنگ استخری بر روی رزین آب‌بندی موجب تحکیم رنگ و جلوگیری از پوسته پوسته شدن و تبله کردن آن می‌شود.

با توجه به مطالب ذکر شده رزین آب‌بندی استخر محصولی کاربردی با ویژگی‌های فراوان است که آن را به ماده‌ای پرطرفدار در عایق‌بندی و ایزولاسیون استخر تبدیل کرده است.امکان استفاده از رزین آب‌بندی استخر در کلیه‌ی استخر‌های بتنی و سیمانی و نیز امکان اجرای آن بدون دانش و تخصص خاص از ویژگی‌های منحصر به فردی است که موجب استفاده‌ی گسترده از این محصول در زمینه‌ی عای‌بندی و آب‌بندی استخرها شده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *