نوار آب بند چیست؟

نوار آب بند یا همان واتر استاپ عنصری مورد استفاده در سازه های بتنی است که از نفوذ مایعات به خصوص آب در مفاصل و درز های آن جلوگیری می کند.

واتر استاپ عنصری مهم و تاثیر گذار در ضد آب بودن کل سازه و نگهداری از آن در برابر آب می باشد.

واتر استاپ‌ها نمی‌توانند جلوی نفوذ بخار آب و رطوبتی را که از طریق ترک خوردگی‌های بتن وارد آن می‌شوند را بگیرند. مگر آن که به طور جداگانه برای ترک‌های بتن نیز واتراستاپ نصب گردد.

بنا به نیاز های مورد نظر هر سازه جنس نوارآب بند آن متفاوت است.

نحوه عملکرد نوار آب بند

واتراستاپ طول مسیر جریان و حرکت آب و یا مایعات دیگر را طولانی می‌کند تا آب نتواند به داخل بتن نفوذ کند.

همه‌ ی واتر استاپ‌ها معمولا دارای آج هستند که باعث چسبندگی و افزایش طول مسیر آب می‌شوند.

ویژگی های یک نوار آب بند

نوارهای آب‌ بند کننده (واتراستاپ) باید دارای انعطاف ‌پذیری زیادی باشند تا با توجه به ابعاد و حجم سازه‌های بتنی و با پیچیده شدن نوع مقاطع و شرایط اجرا تغییر شکل پیدا کنند.

واتر استاپ ها باید متناسب با ابعاد و اندازه‌ های سازه از نظر ضخامت، پهنا، نوع آج‌ها و تغییرات حفره و ... طراحی گردند.

از جمله مهمترین ویژگی‌های کیفیتی واتراستاپ درصد ازدیاد طول، مقاومت کششی و سختی آن می باشد که باید با الزامات استاندارد مطابقت داشته باشد.

ماندگاری واتراستاپ در شرایط مختلف از جمله محیط‌ های قلیایی حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

واتراستاپ در محیط قلیائی بتن کیفیت خود را به سرعت از دست داده و دچار تغییر حالت گشته و منجر به نشت و بروز مشکلات کیفی نظیر ترک‌ خوردگی و نشست تکیه‌ گاهی سازه و ... می‌گردد

مواد به کار رفته در تولید نوار آب بند

در میان مهندسان و طراحان سازه، زمانی که حرف واتر استاپ به میان می‌آید، اولین چیزی که در ذهنشان شکل می‌گیرد، واتراستاپی از جنس پلاستیک یا لاستیک است.

تقریبا از اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی، پلی وینیل کلرید یا همان پی ‌وی‌ سی (PVC ) پر استفاده‌ ترین واتراستاپ بوده است.

در کنار پی‌وی‌سی، از مواد مختلف فلزی، پلاستیکی، آسفالتی و مواد هیدروفیلی نیز در ساخت بهترین واتراستاپ‌ها استفاده می‌شود.

انواع واتراستاپ ها در سازه های مختلف بتنی

2-واتر استاپ هیدروفیل

3-واتراستاپ بنتونیتی

نوار آب بند پی وی سی PVC

واتراستاپ پی وی سی با قرار گرفتن در مفاصل بتنی به عنوان یک میان پرده‌ی ضد آب از ورود هر گونه مایعات به داخل بتن جلوگیری می نماید.

نوار آب بند هیدروفیلی

واتر استاپ هیدروفیلی به منظور رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی است.واتراستاپ های هیدروفیلی با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده است.

نوار آب بند بنتونیتی

واتراستاپ بنتونیتی محصولی است کارآمد و بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی با افزایش حجم نیز دارد.

برای درزهای ثابت و بدون حرکت، معمولا استفاده از واتر استاپ‌ هیدروفیلی توصیه می‌شود. برای درزهای حرکتی نیز از واتراستاپ‌های مکانیکی مخصوص استفاده می‌شود.

انواع مفاصل و درزهای بتن

درز های ثابت

درزهایی که بر اثر عوامل اجرایی به وجود می‌آیند، مثلا قطع بتن ‌ریزی و عدم پیوستگی به دلایل گوناگون

درزهایی است که ممکن است بر اثر ترک خوردگی به وجود بیایند

درزهای حرکتی

درزهای انبساط حرارتی

انقباضی

ترکیبی

مفاصل و محل‌هایی که در آن‌ها دو بتن مختلف در کنار هم قرار گرفته‌ اند، بیش‌ترین ضعف را در برابر نفوذ آب و دیگر مایعات را دارا هستند. برای جلوگیری از وقوع آن، در تمامی مفاصل بتن‌ها بایستی از واتراستاپ استفاده شود. .

محل قرار گیری نوار آب بند در بتن

1.واتر استاپ‌های میانی

2.واتر استاپ‌های کفی (واتراستاپ‌هایی که در کف استخر و حوض‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود)

3.واتراستاپ‌های روکار.

ویژگی های یک واتر استاپ استاندارد

از مزایای یک واتراستاپ استاندارد می توان گفت باید بدون حباب، ترک یا انقباض، ‌عدم زیری سطح، بدون بریدگی، دارای یکنواختی رنگ و ضخامت یک دست در راستای طولی باشد
 

خدمات ارائه شده در رابطه با نوار آب بند توسط شرکت پی پل سازان

شرکت پی پل سازان فعال در زمینه های کف سازی صنعتی,بتن ریزی صنعتی,ایزولاسیون,درز انبساط,عایق رطوبتی,نما ,چسب کاشت بولت و...

همچنین ارائه دهنده انواع محصولات در زمینه های ایزولاسیون,پوشش های صنعتی کف, محافظ نما, پوشش های درز انبساط ,تجهیزات پارکینگی وسایر محصولات