خطرات پلی اورتان
خواص ویژه و خطرات پلی یورتان‌
2021-02-21
رنگ‌امیزی استخر
رنگ‌آمیزی استخر به روش بهینه
2021-02-22
اب‌بندی استخر با رنگ

اب‌بندی استخر با رنگ

بهترین روش برای آب‌بندی استخرها چیست؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کرده‌ایم آب‌بندی استخرها از جمله فعالیت‌های بسیار مهم و حائز اهمیت در حفظ و نگهداری این سازه‌ها می‌باشد. برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را داشته و انتخاب هر کدام بسته به سلیقه‌ی شخصی خودمان خواهد بود اما از بین تمامی این راهکارها و روش‌های منحصر بفرد، راهی هست که از همه اقتصادی‌تر و هوشمندانه‌تر می‌باشد. با ما همراه باشید تا این روش را به شما معرفی کنیم.

آب‌بندی و ایزولاسیون استخر

می‌دانیم که نگهداری از استخرهای خصوصی و عمومی جزو مهم‌ترین کارهای مراقبتی بعد از احداث آن‌ها به شمار می‌آید. به دلیل این که عموما استخرها با موادی چون سیمان ساخته شده‌اند، جنس نفوذ پذیری داشته و آب به راحتی می‌تواند از آنها عبور کند. از آنجا که استخرها مانند ذخایر آبی عمل می‌کنند و حجم قابل توجهی از آب را در خود نگه می‌دارند، باید به صورت مطمئن ساخته شوند و این حجم آب را به میزان زیادی و به بهترین شکل و بدون ذره‌ای نشتی در خود نگه دارند. هنگام آب‌بندی استخرها باید به این نکته توجه کرد که نقطه‌ای از استخرها نباید از توجه باز بمانند و تمامی سطوح مورد نظر از جمله کف استخر، دیواره‌های آن و لبه‌های استخرها باید آب‌بندی شوند. در ادامه روش‌های مختلف آب‌بندی این سازه را با هم بررسی خواهیم کرد.

روش‌های آب بندی استخر

۱. کاشی کاری کردن استخر

یکی از روش‌های جا افتاده در این پروسه، کاشی کاری می‌باشد که بیشتر برای استخرهای خصوصی کاربرد دارد و هزینه ی بیشتری را می‌طلبد. با استفاده از این روش، تمیز کردن و نظافت استخر، کاری بسیار آسان خواهد بود. همچنین فضای کاشی کاری شده‌ی زیبایی را برای شما به ارمغان می‌آورد. استفاده از کاشی‌ها برای حاشیه بیرونی استخرها نیز کاربرد فراوانی دارد که در این صورت نیازی به کاشی کاری داخلی و کف استخر نمی‌باشد و می توان به روش های دیگری کف استخر را آب بندی کرد. در این روش، حاشیه بیرونی استخرها عاری از رشد جلبک‌ها و باکتری‌ها می‌باشند.

با این حال روش کاشی کاری وقت و هزینه‌ی زیادی از ما خواهد گرفت و در ادامه باز هم درزهای کاشی‌ها می‌توانند مسیری برای نفوذ آب باشند.

۲. روش اندود کاری سنتی

روش اندود کاری استخر یک روش قدیمی برای آب‌بندی استخرها به شمار می‌رود که افراد خبره به خوبی می‌توانند از پس آن برآیند و ایزولاسیون استخر را به نحو احسن انجام دهند. این روش با وجود سنتی بودن آن، دارای مزایای فراوانی می‌باشد. در این فرایند با روش اندود کاری یک ماده خمیری شکل از گچ و یا آهک به همراه ماسه و آب به دست می‌آورند و در پروسه‌ی انجام کار از آن بهره می‌برند. ماده به دست آمده با هر شرایطی تطبیق پیدا می‌کند و همچنین در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

قطعا برای شما هم سوال پیش آمده که اصلا این مواد چطور عمل می‌کنند و جلوی  نشت آب از استخر را خواهند گرفت. در جواب لازم است بگوییم که نشت آب در یک استخر زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات خاک درشت باشند و در بین آن‌ها فضای خالی بسیاری برای نشت وجود داشته باشد. زمانی که از این مواد برای آب‌بندی استفاده می‌کنیم، این فضای خالی در داخل خاک‌ها پر شده و منافذ آن‌ها را با این کار می‌بندیم. به همین جهت، یک لایه‌ی غیر قابل نفوذ و بادوام ایجاد می‌کنیم که با چسبندگی خود به لایه قبلی، موجب عدم نفوذ آب خواهد شد. با وجود تمامی این‌ها، روش اندود کاری نیازمند مهارت بسیار زیادی بوده و اجرای آن از عهده‌ی هر کسی بر نخواهد آمد. همچنین کوچک‌ترین خطا و اشتباهی در راه می‌تواند باعث هدرفت تمامی هزینه‌های ما شود.

۳. آب‌بندی استخر به وسیله رزین

از دیگر روش‌های محافظت و نگه‌داری از استخرها استفاده از رزین آب‌بندی است که می‌توان آن را از محبوب‌ترین روش‌ها در این زمینه دانست. رزین پلیمری و رزین اکریلیکی از انواع مختلف رزین هستند که برای عایق‌‌بندی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این روش از ترکیب سیمان، بتن به همراه رزین به وجود می‌آید و می‌توان آن را جزء روش‌های قابل توجه در نگه‌داری و محافظت از استخرها به شمار آورد.

همچنین لازم به ذکر است که نحوه‌ی اجرای رزین آب‌بندی بسیار آسان بوده و نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارد. رزین آب‌بندی محصولی غلیظ است و نمی‌توان آن را به صورت مستقیم با پودر ملات ترکیب نمود به همین دلیل باید در ابتدا از ترکیب آن با آب مصرفی ملات طبق نسبت‌های مشخص محلول پرایمر را تهیه نمود. قبل از چسباندن ملات یک لایه از پرایمر به سطح زیرین با قلم‌مو اعمال می‌شود. سپس از همین محلول پرایمر به‌جای آب مورد نیاز جهت ساخت ملات استفاده می‌گردد.

با توجه به نکات بالا و همچنین ویژگی‌های مطرح شده در مقاله‌ی رزین آب بندی استخر، می‌توان نتیجه گرفت که این روش یکی از بهترین راهکارهای آب بندی استخر می‌باشد اما آیا راهی وجود دارد که از آن هم بصرفه‌تر باشد؟

پاسخ ما مثبت است! فرض کنید بتوان با یک تیر دو نشان زد و همزمان با ایزولاسیون استخر، کار رنگ‌ آمیزی و زیبایی ظاهر آن را نیز انجام داد. ترکیب این دو هدف با هم، ما را به روش بعدی خواهد رساند که از نظر بسیاری کارشناسان بهترین روش برای آب بندی استخر می‌باشد.

۴. استفاده از رنگ‌ها و روکش‌ها برای آب‌بندی استخرها

این روش به عنوان یک روش کم هزینه و مقرون به صرفه برای صاحبان استخر شناخته شده است. در این روش آب‌بندی استخر به وسیله‌ی رنگ صورت می‌پذیرد که طبیعتا عمر و ماندگاری کم‌تری نیز خواهد داشت و هر چند سال یک بار باید فرایند رنگ کردن استخر مجددا انجام پذیرد. هنگامی که استخرها به وسیله رنگ، آب‌بندی می‌شوند باید به این نکته توجه داشت که حتما رنگ‌ها در خشک‌ترین حالت ممکن به کف و دیواره استخرها زده شوند.

 استفاده از رنگ‌ها برای آب‌بندی استخرها یک روش آسان و سریع بوده که لازم است با دقت زیادی انجام پذیرند. در صورتی که سطح استخر مورد نظر قبلا به همین روش آب‌بندی شده باشد، حتما به این نکته باید توجه شود که رنگ‌های قدیمی و پوسته پوسته شده باید از سطح کار جدا شوند. در صورت توجه نکردن به این مورد و جدا نکردن پوسته‌های اضافه باقی مانده روی سطح استخر، سطح نهایی بدست آمده ناهموار خواهد بود و پوسته‌های باقی مانده روی سطح کار صافی آن را خواهند گرفت و نمایی جالبی پدیدار نخواهد شد. و اين مسئله به طور قطع مانع ایزولاسیون مطمئن و با کیفیت نیز می‌شود.

 بنابراین توصیه می‌شود قبل از انجام آب بندی استخر به این نکته نیز توجه کنید که تمامی نقاط و قطعات آسیب دیده باید ترمیم شوند و بعد مورد آب‌بندی قرار بگیرند. ترک‌های احتمالی را می‌توان با مواد مخصوص ترمیم استخر جبران کرد و این سطوح ضعیف را می‌توان با پوشش پایه سیمانی PPS Coating ترمیم کرد. همچنین سطح استخر را باید از هر گونه مواد راکد، جلبک‌ها و رسوبات پاک نمود و از اسید‌های مخصوص برای انجام این کار استفاده کرد.

best pool isolation

آب‌بندی استخر با رنگ

در این روش از آب‌بندی استخر می‌توانیم از سه نوع رنگ استفاده کنیم:

رنگ سیمانی: رنگ‌های سیمانی غالبا برای استخرهای بتنی استفاده می‌شوند و نوع رنگ به کار رفته در آن‌ها، از نوع سیمان‌های رنگی می‌باشند. این رنگ ها دارای هزینه‌ی کمتری در مقایسه با رنگ‌های دیگر بوده و بسیار مقرون به‌صرفه‌تر نیز هستند.

رنگ پلیمری کلر دار: رنگ‌های پلیمری کلر دار نسبت به دیگر رنگ‌های آب‌بندی استخر، کاربرد فراوانی دارند و نسبتا نرم‌ترند. این رنگ‌ها دارای چسبندگی بالایی می‌باشند که مقاومتشان در برابر آب و رطوبت نیز بسیار بالا می‌باشد.

رنگ اکریلیک: رنگ‌های اکریلیک جزو آن دسته از رنگ‌های کم دوام‌اند که باید آن‌ها را هر چند سال یک بار تعویض و یا تجدید کرد. این رنگ به عنوان یک روکش استاندارد برای استخرها استفاده می‌شود و عمر مفید آن پنج تا ده سال می‌باشد.

pool isolation with iso PPS

آب‌بندی استخر با عایق‌ پلیمری ایزو پی پی اس

در انتها باید بگوییم که پیشنهاد ما به شما عایق پلیمری ایزو پی پی اس است. این عایق علاوه بر انعطاف‌پذیری و خاصیت چسبندگی بالا، دوست‌دار محیط زیست بوده و جایگزین قطعی برای روش‌های ایزولاسیون سنتی می‌باشد. عایق ایزو پی پی اس در رنگ‌های مختلف و متنوعی از سمت شرکت پی‌پل‌سازان فردانگر تهیه و توزیع می‌شود که علاوه بر عایق‌بندی تضمینی استخرهای شما، به آن‌ها زیبایی و جلوه‌ی منحصر بفردی نیز بخشیده و شما را از هرگونه هزینه‌ی اضافی بی‌نیاز می‌کنند. برای اطلاع بیشتر از نحوه‌ی اجرا و ویژگی‌های این عایق می‌توانید به صفحه‌ی محصولات ما سر زده و یا با کارشناسان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *