کفپوش اپوکسی
همه چیز در مورد کفپوش اپوکسی
2018-11-05
دستگاه کرگیری
نحوه استفاده از دستگاه کرگیری
2018-11-06
هاردنر اپوکسی

هاردنر چیست؟

هاردنر جزئی از انواع مخلوط است. در برخی از مخلوط ها هاردنر به سادگی برای افزایش انعطاف پذیری مخلوط استفاده می شود. در دگیر مخلوط ها هاردنر به عنوان یک جزء پخت استفاده می شود. هاردنر می تواند نقش کاتالیزور در واکنش شیمیایی ایفا کند و به عنوان یک جزء استفاده شود. پس هاردنر ماده ایات که به عنوان جزء دوم به زرین های اپوکسی اضافه می شود.


آشنایی یا زرین های اپوکسی

مواد اپوکسی از دو قسمت تشکیل می شود و شامل رزین اپوکسی و سخت کننده می شوند که وقتی با هم ترکیب می شوند یا ماده با دوام و محکم به وجود می آورند و دارای انواع مختلفی می باشند که کاربردهای آن جهت ریخته گری چسبندگی و پوشش می باشد.

انواع هاردنر اپوکسی شامل
سریع خشک
پودری
پلی سیلکو آلیفاتیک آمین
پلی آمین آروماتیک
پلی آمید 100درصد

 
اپوکسی

میزان استفاده از هاردنر بستگی به عواملی چون جرم مولکولی و نوع رزین اپوکسی تغییر می کند. می توان از هاردنر در تمام سطوحی که در مجاورت مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی در حد متوسط و الکل و مشتقات نفتی به کار گرفت.
برای کفپوش های اپوکسی یا کف پوش سه بعدی معمولا از هاردنر پلی آمید استفاده می شود . اپوکسی یا پلی پوکساید ماده ای است که از واکنش پلی آمید و زرین اپوکساید به دست می آید. اپوکسی پلی آمید دارای پایداری و استحکام بالا در برابر رطوبت است و قدرت چسبندگی فوق العاده به سطوح فلزی سنگی و بتنی می دهد.


رنگ اپوکسی:

رنگ کف پوش اپوکسی از دو عنصر رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید تشکیل یافته است . رنگ اپوکسی که به عناوینی چون کفپوش با قابلیت های فراوان معمولا در صنعت کاربرد دارد. بعد از خشک کردن دارای قابلیت های بی شماری می گردد شامل محافظت سطوح در برابر نیروهای مکانیکی، قابلیت های شست و سوی آسان و موارد دیگر.
از طرفی رزین اپوکسی یا پلی استر مایعی است با غلظت بالا که در صنایع مختلف استفاده می شود ، زمانی که با هم مخلوط می گردد پس از مدتی حرارت آن بالا رفته و به بافت ژله ای تبدیل می گردد و سپس سفت شده و از حالت مایع به جامد تبدیل می شود . در این بین دمای محیط بر فرآیند پخت تاثیرگذار است، در نهایت از ترکیب هاردنر و رزین اپوکسی جامد اپوکسی حاصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *