اب‌بندی استخر با رنگ
بهترین روش آب‌بندی استخرها
2021-02-21
عایق رطوبتی استخر
اهمیت آب‌بندی و ایزولاسیون استخر
2021-02-22
رنگ‌امیزی استخر

رنگ‌امیزی استخر

رنگ‌آمیزی استخر به روش بهینه

اگر یادتان باشد قبلا درباره‌ی بهترین روش برای آب‌بندی استخر با هم صحبت کردیم و گفتیم که اگر بخواهیم یک تیر با چند نشان بزنیم معقولانه‌ترین راه این است که از رنگی برای استخرمان استفاده کنیم که هم زیبایی بخش باشد و هم بتواند جلوی نفوذ آب به داخل سازه را بگیرد. در این مقاله می‌خواهیم از انواع مختلف رنگ استخر و کاربردهای آن‌ها بگوییم.

اهمیت رنگ استخر

استفاده از رنگی زیبا و چشم‌نواز به عنوان پوشش دکوراتیو استخر امری عمومی و به زبانی ساده اقتصادی‌ترین روش آب‌بندی استخر می‌باشد. انتخاب رنگی مناسب با پایه شیمیایی همگن با زیر کار استخر بسیار حائز اهمیت است و با توجه به استفاده از لایه سیمانی عنوان آخرین لایه پوشش سخت کاری در ساخت استخر، می‌توان از انواع رنگ های استخری برای انجام این فرایند استفاده نمود. 

روش استفاده از رنگ استخر

در هرکدام از استخرهای فایبرگلاس، فلزی و چوبی به نوبه خود از همان متریالِ استفاده شده در ساخت سازه برای رنگ استخری نیز استفاده می‌شود. روش استفاده از رنگ‌های استخری بسیار آسان و سریع بوده و در صورتی‌که عملیات رنگ آمیزی با دقت انجام پذیرد می‌توان از آب‌بندی استخر توسط رنگ اطمینان کامل حاصل نمود.

در صورتی که استخر قبلا رنگ شده باشد باید توجه داشت قبل از اعمال رنگ جدید، پایه شیمیایی رنگ قبلی بررسی گردیده و علت استهلاک آن مشخص شود. و قبل از اجرای رنگ جدید تا حد امكان تمام رنگ‌های قبلی و نواحی سست و پوسته شده باید جداسازی شده و تمامی قطعات آسیب‌دیده استخر با چسب آب‌بندی استخر ترمیم شوند. در صورت وجود جلبک و رسوبات ناشی از راکد بودن آب استخر نیز، تمامی آن‌ها باید پاکسازی شود و با اسید‌های مخصوص نسبت به شستشوی كامل استخر اقدام به عمل آید. در صورت وجود ترک‌های احتمالی و طبله نمودن سیمان هم می‌توان از مواد مخصوص ترمیم استخر استفاده نمود.

نکات قابل توجه هنگام رنگ‌‌‌آمیزی استخر

باید توجه داشت هنگام اجرای رنگ استخر باید استخر در خشک‌ترین حالت ممکن بوده و شرایط جوی و محیطی و دمای زیرآیند استخر برای عملیات رنگ آمیزی قبلا پیش بینی شده باشد. در اعمال برخی از اقسام رنگ استخر نیازی به خشک بودن كامل سیمان وجود ندارد و می‌توان رنگ استخر را در حالت نم‌دار استخر نیز اجرا نمود. حائز اهمیت است بهترین روش اجرای رنگ استخر استفاده از قلم مو بوده و به تجربه ثابت گردیده است كه رنگ‌آمیزی توسط قلم‌مو بهترین نتیجه ممكن را در پی خواهد داشت.

در اجرای آب‌بندی استخر با رنگ استخری می‌توان از انواع توری فایبرگلاس جهت تقویت لایه رنگ استخر استفاده نمود و باید توجه کرد که مهم‌ترین عامل تخریب رنگ استخر معمولا وجود غبار و نم و رطوبت زیر کار می‌باشد.

مهم‌ترین عامل پوسته شدن رنگ استخر 

مهمترین و موثرترین عامل پوسته شدن رنگ استخر وجود آب و رطوبت پشت سازه است. هنگام ساخت استخر اگر اجرای عایق رطوبتی در قسمت بیرونی سازه مورد توجه قرار گیرد آب با فشار منفی بالا میل به نفوذ به داخل استخر می‌نماید كه همراه با آن رنگ از روی سطح سیمانی جدا شده و به صورت حباب و طبله و گاها تغییر یافته مشاهده می‌شود. عموما در تمام مراحل ساخت استخر باید توجه ویژه‌ای به اجرای عایق رطوبتی استخر گردد تا از حیث اجرای رنگ استخر بتوان بهترین نتیجه را كسب نمود.

علت این امر این است که در صورت وجود رطوبت در بافت سیمانی و نشتی آب استخر، آب در بافت زیرین رنگ وارد شده و در انتها به صورت بخار میل به خروج از بافت سیمانی دارد كه همراه با فشار بالا موجب بلند شدن و پوسته شدن رنگ استخر خواهد شد. غبار موجود روی زیر کار نیز یکی از عوامل جداسازی و طبله شدن این نوع رنگ‌ها می‌باشد. این غبار، باعث ایجاد لایه نازکی می‌گردد كه اجازه چسبندگی كامل رنگ را به زیر کار نمی‌دهد و در طی زمان کوتاهی موجب طبله شدن رنگ می‌گردد.

انتخاب رنگ استخر

در انتخاب رنگ استخر باید توجه نمود كه انتظارات فنی از رنگ استخر پیش‌بینی شود. به این معنا که مقدار فشار هیدرواستاتیک، شرایط یخبندان و سیکل‌های متناوب برودتی و حرارتی، نشت سازه، تنش و عمر آن، شرایط فیزیکی و مكانیكی و سایر فاکتورهای مهمی كه در یک سازه هیدرولیکی وجود دارد، باید مورد بررسی قرار گرفته و رنگ استخر متناسب با ویژگی‌های منحصربفرد هر سازه برای آن استفاده شود. 

رنگ‌ استخر ضد آب

رنگ‌ استخر ضد آب iso PPS

رنگ استخر ضد آب

یکی از راه‌های ایجاد پوشش‌ در استخر، استفاده از رنگ‌های ضد آب است. کف و دیواره‌ی استخرها از جمله حساس‌ترین قسمت‌های استخر هستند که دائماً با آب در تماس بوده و برای افزایش طول عمر آن‌ها می‌بایست تدابیری اندیشیده شود. استفاده از رنگ‌های مخصوص استخر جهت رسیدن به این هدف توصیه می‌شود. استخرها از زیر سازی‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که معمولاً جنس بدنه و کف آن‌ها از سیمان است. بعد از اتمام سطح نهایی استخر را ساب می‌زنند تا مسطح شود و رنگ کاملاً روی استخر خود را نشان دهد. هر چه ساب استخر بهتر اجرا شود، رنگ خود را بهتر نشان می‌دهد. برای پوشاندن ضعف‌ها و خطاهای مربوط به ساخت استخر بهتر است از رنگ ماستیک استفاده نمایید.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، اگر استخر رنگ نشده یا به اصطلاح خام باشد باید در انتخاب رنگ استخر و کیفیت آن بسیار توجه داشته باشید. زیرا رنگ استخر آخرین لایه‌ی اجرا شده است و موجب زیبایی سازه نیز خواهد بود. همچنین اگر رنگ با کیفیت و مناسب استخر نباشد بعد از مدت کمی به دلیل برخورد زیاد با آب پوسته پوسته می‌شود و گاهی حتی بتن استخر به صورت قاشقی شکل تخریب می‌شود و هزینه و خسارت مالی زیادی در پیش خواهد داشت.

 اگر استخر از قبل رنگ شده باشد و دچار شکست‌های قاشقی یا رنگ پوسته پوسته شده باشد، باید ابتدا سطح استخر را سندبلاست کنید و سپس کاملاً استخر را بشویید و بعد از آن رنگ مورد نظر را اجرا کنید. به دلیل متراکم بودن رنگ و پوشش بالا نیازی به اعمال رنگ به صورت چند لایه نیست.

عملکرد رنگ استخر ضد جلبک 

در استخرها برای جلوگیری از رشد خزه و جلبک و میکروارگانیسم‌های زنده که به سطوح استخر می‌چسبند، از رنگ استخر ضد جلبک استفاده می‌شود. این جلبک‌ها به سطح سیمان و بتن چسبیده و رشد می‌کنند و ضمن تغذیه اکسیژن آب موجب بدبو شدن و گندیدگی آن نیز می‌گردند.

مزایای رنگ استخر ضد آب

قابلیت پر کردن ترک‌های سطحی بتن و سیمان (Crack Covering)

پوشش و سرعت اجرایی بالا و حذف حلال مضر مصرفی حین اجرا

قابل اجرا با روش‌های سنتی مانند قلم ‌مو، غلتک و پیستوله

فاقد حلال‌های سمی و مضر برای انسان و محیط زیست

مقاومت به خزه، جلبک و دیگر میکروارگانیسم‌ها

مقاوم در برابر مواد شوینده، اسیدی و قلیایی

توجیه اقتصادی به دلیل طول عمر بالا

کاملاً بهداشتی و بدون بو

ترمیم پذیری آسان

با تمام این تفاسیر رنگی برای استخر مناسب است که هم مقاومت بالایی در برابر فشار آب داشته باشد و هم بتواند از آلودگی و رشد کپک و خزه جلوگیری بکند. پیشنهاد ما به شما عایق پلیمری ISO PPS می باشد چرا که این رنگ با دارا بودن تمام ویژگی‌های مطرح شده می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای سایر روش‌های آب بندی استخر باشد و زیبایی منحصر بفردی به استخرهای شما ببخشد. برای اطلاع از سایر مشخصات این عایق می‌توانید صفحه‌ی مربوط به عایق پلیمری ایزو پی پی اس را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *