آب‌بندی و ایزولاسیون دیوار حائل چیست و انجام آن چه ضرورتی دارد؟
2020-10-14
آب‌بندی و ایزولاسیون استخر چطور انجام می‌شود و چه اهمیتی دارد؟
2020-10-19

عایق‌بندی، آب‌بندی و ایزولاسیون پشت‌بام به معنای ایجاد لایه‌ای محافظ بر روی پشت‌بام است تا مانع از نفوذ و جذب آب و رطوبت به داخل ساختمان گردد.

عایق‌ رطوبتی و ایزولاسیون پشت‌بام

بام هر ساختمان اولین بخش از ساختمان است که در معرض بارش برف و باران قرار دارد. نفوذ آب از طریق پشت بام، موجب نم‌زدگی و تخریب سقف ساختمان و نیز دیوارهای داخلی می‌گردد. پوسته پوسته شدن لایه‌های گچی، رشد قارچ و کپک و تخریب پوشش‌های دیوار از قبیل کاغذ‌دیواری، دیوارپوش و رنگ از تبعات نفوذ آب از طریق بام است.

آب باران و برف با نفوذ از طریق درز‌ها و شکاف‌های موجود در سطحِ پشت‌بام و با آسیب به مصالح سقف و دیوار، علاوه بر تحمیل هزینه‌های زیاد عمر ساختمان را نیز کاهش دهد. لذا آب‌بندی و ایزولاسیون این بخش از ساختمان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همه‌ی پشت بام‌ها در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و حتی سقف کارگاه‌ها و واحدهای صنفی نیز بهتر است که عایق‌بندی شوند. همچنین در شهرهایی که بارندگی بیشتر است لازم است تا از لایه‌های ضخیم‌تر برای عایق پشت‌بام استفاده شود ولی حتی در مناطق خشک و کم بارش نیز نمی‌توان پشت بام ساختمان را بدون اجرای عایق، به حال خود رها کرد.

چرا که سطح پشت بام در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بارش‌های فصلی قرار دارد و از طرفی تغییرات دمایی در فصل تابستان و زمستان روی عایق بام تاثیر می‌گذارند، در نتیجه استفاده از عایق مناسب و بادوام از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه با انواع روش‌های این عایق‌بندی آشنا خواهیم شد.

روش‌های آب‌بندی و ایزولاسیون پشت بام

به طور کلی پنج روش برای انجام آب‌بندی پشت‌بام مرسوم است که عبارتند از؛ قیرگونی، ایزوگام، عایق سفید، MCI و RCI

در این مقاله مختصرا به معرفی هر کدام از این روش‌ها پرداخته و نحوه‌ی اجرای آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

ایزولاسیون به روش عایق قیرگونی

ایزولاسیون و آب‌بندی پشت‌بام روش‌های مختلفی دارد که یکی از قدیمی‌ترینِ آنها استفاده از عایق قیرگونی است. در این روش با استفاده از قیرِ داغ و گونی‌های سالم به عایق‌بندی پشت‌بام می‌پردازند.

گونی مورد استفاده در قیرگونی باید دارای بافتی یکدست و عاری از آلودگی باشد. گونی مصرفی در این نوع عایق اغلب وارداتی بوده و در سه مدل در بازار موجود است. طبق آئین نامه‌ی مقررّارت ایران، گونی مناسب برای انجام قیرگونی باید شرایطِ زیر را داشته باشد:

○ نو باشد

○ دارای بافتی ریز باشد

○ سالم و بدون خوردگی باشد

○ کاملا پاکیزه باشد 

○ وزن هر متر مربع آن حدود ۳۸۰ گرم باشد.

برای ساخت قیر مصرفی نیز از تقطیر نفت خام استفاده می‌شود. سه نوع قیر در بازارهای ایران عرضه می‌شود:

○ قیر جامد که با علامت اختصاری A.C عرضه می‌شود و مستقیما از تقطیر نفت خام به دست می‌آید.

○ قیر‌ی که با هوا دادن به قیر‌های جامد به دست آمده و شامل زیرگروه‌های مختلفی می‌شود.

○ قیر جامد اکسید شده که با علامت R در بازار عرضه می‌شود و بارزترین خصوصیت آن، انعطاف‌پذیری‌ آن است. این نوع قیر از طریق هوا دادن به قیرهای نرم ساخته می‌شود.

اجرای عایق قیرگونی

روش کار به این گونه است که ابتدا با حرارت قیر را گرم کرده، گونی‌های سالم را لایه لایه روی سطحِ پشت‌بام قرار می‌دهند و قیر داغ را روی آن می‌ریزند. این کار طی چند مرحله انجام می‌شود و بدین ترتیب سطح پشت‌بام ایزوله می‌گردد.

در مرحله‌ی اول سقف ساختمان حتما قبل از اجرای قیرگونی باید به طور کامل با سیمان پوشانده شود. این سیمان باید فاقد ترک و کاملا یک‌دست بوده و قیرگونی کاملا به سطح آن بچسبد و تمام درز‌ها را بپوشاند .

سپس باید قیر را با دمای حداکثر ۱۸۰ بر روی سیمان ریخته به گونه‌ای که تمام قسمت‌های سیمان شده به طور کامل پوشانده و از نفوذ آب و مواد دیگر در آن کاملا جلوگیری شود.

در مرحله بعد با یک گونی درجه ۱ روی قیر را می‌پوشانیم. در حین این کار باید مراقب بود که گونی در هنگام پهن شدن دچار پارگی و در‌رفتگی نشود، همچنین باید دقت کرد که تمام چین‌خوردگی‌های گونی صاف شوند. سپس با مخلوط کردن قیر نرم با قیر سفت یک لایه جدید قیر بر روی گونی می‌:شیم. باید مراقب بود که در این مرحله گونی پاره نشود و همچنین قیر بر روی تمام سطح ریخته شود و جایی خالی نماند.

در مرحله بعد برای اینکه تمام راه نفوذ آب بسته شود، مراحل قیرگونی  به صورت معکوس انجام می‌شود. در مرحله‌ی آخر دوباره بر روی گونی یک لایه قیر کشیده می‌شود. تمامی موارد مراحل قبل مثل ی‌کدست بودن و عدم پارگی گونی در این مرحله نیز باید رعایت شوند.

در آخر حتما قیرگونی انجام شده را بلافاصله پس از اتمام کار و سپس بعد از ۲۴ ساعت امتحان می‌کنیم تا کاملا از عدم نفوذ آب در آن مطمئن شویم.

این روش عایق‌بندی مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد که عبارتند از:

مزایای اجرای عایق قیرگونی

○ اجرای راحت

○ مصالح و مواد قابل دسترس

○ مناسب بودن برای فضاهای کوچک

○ قیمت مناسب‌تر و مقرون‌به‌صرفه در مقایسه با ایزوگام

معایب اجرای عایق قیر‌گونی

○ خطرناک بودن به دلیل داغی قیر

○ امکان پوسیدگی ناحیه قیرگونی شده به مرور زمان

○ امکان پارگی در اثر نشست‌های احتمالی سازه

○ آسیب‌پذیری قیر در برابر حرارت (قیر در معرض حرارت علاوه بر سوختن به شکل ذغال در می‌آید.)

○ آسیب‌پذیری در برابر فشار و برخی حلال‌ها

○ عمر مفید کوتاه (کمتر از ۱۰ سال)

○ ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی هنگام اجرا

با پیشرفت صنعت ساختمان‌ و ورود مصالح جدید، روش‌های جدید‌تری جهت عایق‌بندی پشت‌بام به‌وجود آمد. یکی از این روش‌ها استفاده از ایزوگام است.

ایزولاسیون به روش ایزوگام

ایزوگام نوعی قیر پلیمری است که برای عایق کاری در ساختمان استفاده می شود. این محصول را می‌توان روی همه‌ی سطوح نصب کرد. حتی اجرای ایزوگام روی سطوح فلزی نیز امکان‌پذیر است. وظیفه‌ی ایزوگام جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان است و علاوه بر پشت‌بام منازل مسکونی، کف سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه، تراس و حتی پارکینگ و زیر‌زمین نیز می‌تواند ایزوگام شود. در ادامه با روش نصب ایزوگام آشنا می‌شویم:

اجرای ایزوگام

در اولین گام برای نصب ایزوگام لازم است سطح زیرکار تمیز، خشک و عاری از گرد و غبار، زنگار، خزه، روغن و نفت، سنگ‌ریزه و سایر آلودگی‌ها باشد. کلیه‌ی اجسام تیز و فلزی مانند میل‌گرد، سرستون، پایه کولر و تاسیسات و… باید از روی سطح برداشته شده یا کاملا هم‌تراز با سطح شوند. به علاوه، سطح زیر کار نباید خیس یا مرطوب باشد. بنابراین توجه به شرایط اقلیمی (احتمال بارندگی و دمای هوا) در مراحل نصب ایزوگام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محل درزهای انبساط، آب‌روها و ناودان‌ها، محل برخورد کف با جداره‌های قائم مانند دیوار همسایه و دیواره دودکش، دست‌اندازها، محل عبور مجراهای هواکش و داکت‌ها باید با بهره‌گیری از قطعات فلزی (flashing)، ماستیک یا تمهیدات دیگر کاملا درزبندی و آب‌بندی گردد. در صورت وجود ترک‌های بزرگ یعنی بیش از یک سانتیمتر باید با استفاده از خمیر ماستیک یا سیمان آن‌ها را پر نمود و یا چنان‌چه قبلا با استفاده از درزگیر این مشکل برطرف شده از خشک شدن آنها اطمینان حاصل کرد.

رول‌های ایزوگام به طور معمول دارای طول ۱۰ متر، پهنای ۱ متر و ضخامتی حدود ۴ میلیمتر هستند. رول‌های ایزوگام باید با رعایت فاصله هم‌پوشانی مناسب (حدود ۱۰ سانتی‌متر) اجرا شوند. پس ابتدا سطح کار با فواصل ۹۰ سانتیمتری نشانه‌گذاری می‌شود. همچنین برای تراز کردن لبه‌ها در مجاورت دیوارهای عمودی می‌توان از تکنیک ریسمان‌کشی کمک گرفت.

رول‌های ایزوگام به اندازه مورد نیاز بریده می‌شوند سپس نصاب مشعل را روشن نموده و شعله‌ی آن را تنظیم می‌کند. نصب ایزوگام معمولا از محل آب‌روها و ناودان‌ها آغاز می‌گردد. سطح آغشته به قیر ایزوگام با شعله‌ی مشعل ذوب گشته و رول‌های ایزوگام با دقت روی سطح چسبانده می‌شوند. سپس انتهای رول‌ها توسط ماله به سطح کار جوش داده می‌شود.

باید دقت کرد که هنگام خواباندن ایزوگام روی لایه‌ی قبلی قسمت‌های هم‌پوشانی به طور کامل جوش داده شوند. در این مرحله باید بین سطح زیرین و عایق هواگیری انجام شود. این کار برای اطمینان از چسبندگی مناسب بین عایق و سطح و جلوگیری از برآمدگی و طبله کردن ایزوگام صورت می‌گیرد. 

نکات مهم مربوط به مراحل نصب ایزوگام

 • اجرای ایزوگام در هنگام بارندگی مجاز نیست.
 • اجرای ایزوگام بر روی سطوح مرطوب مجاز نیست، چون در غیر این صورت حباب‌هایی در زیر لایه عایق شکل می‌گیرند که ممکن است در اثر گرم و سرد شدن هوا، حرکت‌های جزیی ساختمان یا وارد شدن ضربه به سطح موجب پارگی و آسیب‌دیدگی قشر عایق گردند.
 • قیرهای جامد را باید تا زمانی که گرم و روان هستند، مصرف نمود.
 • عایق‌کاری در دمای کمتر از ۴+ درجه سانتیگراد مجاز نیست.
 • قیرهای مورد مصرف را نباید بیشتر از ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد گرما داد، چون مواد فرّار قیر از آن جدا گشته و ویژگی‌های مطلوب خود را از دست می‌دهد.
 • راه رفتن بر روی سطوح عایق‌کاری شده با ایزوگام باید با احتیاط و با استفاده از کفش‌های کف صاف انجام شود. اگر کفش مناسب در دسترس نیست، می‌توان زیر و روی کفش‌های عادی را با گونی (چتایی) پوشاند.
 • استفاده از میخ و اجسام نوک تیز برای محکم کردن لایه‌های ایزوگام به هیچ وجه مجاز نیست.
 • از افتادن اجسام و وارد شدن ضربه بر روی سطوح عایق‌کاری شده با ایزوگام باید جلوگیری کرد.
 • لایه‌های ایزوگام باید از هر طرف دست کم ۱۰ سانتیمتر هم‌پوشانی داشته باشند و با قیر مناسب کاملا به هم چسبانده شوند. در هم‌پوشانی لایه‌ها باید به جهت شیب‌بندی دقت کرد. در واقع، لایه رویی در سمتی قرار گیرد که آب از روی آن به سمت لایه زیری سرازیر گردد.
 • اگر عایق‌کاری در بیش از یک لایه انجام می‌شود، لایه‌های متوالی ایزوگام باید عمود بر هم قرار بگیرند. هر لایه از عایق‌کاری پس از تکمیل و پیش از اجرای لایه بعدی باید توسط ناظران متخصص مورد بازدید و تایید قرار بگیرد.
 • سطوح عایق‌کاری شده با پوشش‌های قیری باید در هنگام اجرای کارهای ساختمانی از هر گونه آسیب و رویارویی با عوامل مضر و مصالح خورنده مانند آهک محافظت شوند. در صورت بروز آسیب، سطوح عایق‌کاری شده باید توسط نصاب ایزولاسیون ماهر زیر نظر دستگاه نظارت به طور مطلوب ترمیم گردند.
 • لایه‌های عایق قائم دیوارهای دست‌انداز پیرامون بام و محل عبور کانال‌های کولر، هواکش‌ها، دودکش‌ها، لوله‌های تاسیساتی و نظایر آن‌ها را باید دست کم ۳۰ سانتیمتر بالاتر از سطح بام اجرا نموده و دست کم به عرض ۱۰ سانتیمتر به طور افقی روی دیوار برگرداند و لایه‌ی محافظ عایق را روی آنها اجرا کرد. برای جلوگیری از تماس لایه‌های عایق قائم با سطوح گرم و دودکش‌ها، اجرای یک لایه عایق حرارتی با مصالح متخلخل دور دودکش‌ها پیش از ایزولاسیون رطوبتی ضروری است.
 • اگر کارخانه سازنده دستورهای خاصی در مورد چگونگی و مراحل نصب ایزوگام ارایه کرده است، باید آنها را مورد توجه قرار داد.
آزمایش ایزوگام

پس از پایان مراحل نصب ایزوگام، نوبت به آزمایش آن می‌رسد. سطوح شیبدار را می‌توان با پاشیدن آب بر روی آن‌ها مشابه یک بارندگی شدید مورد آزمایش قرار داد. اگر نقصی در پوشش بام وجود داشته باشد، با ظاهر شدن قطرات آب در زیر سقف در فاصله کوتاهی از آب‌پاشی می‌توان به محل آن پی برد.

برای آزمایش ایزولاسیون رطوبتی بام‌های تخت و فضاهای داخلی خیس همه آبروها و کف‌شورها را به طور موقت با پارچه‌های کهنه یا ورق‌های پلاستیکی مسدود می‌کنند. سپس روی سطح را تا ارتفاع ۵ سانتی‌متر آب می‌بندند و به مدت ۲۴ ساعت به همین حالت نگه می‌دارند. اگر ایرادی در ایزولاسیون مشاهده نشود، آب را تخلیه کرده و قشر نهایی را اجرا می‌کنند. اما در صورت بروز نم‌زدگی زیر سقف باید نسبت به رفع کاستی‌های ایزولاسیون اقدام کرد.

ایزوگام نیز مانند هر عایق دیگری معایب و مزایایی دارد:

مزایای ایزوگام
 • سبک بودن به مقدار حدود ۴ کیلوگرم بر متر مربع
 • مقاومت در گرمای ۱۳۰ + درجه و سرمای ۴۰- درجه
 • عدم پوسیدگی و شکنندگی 
 • قابلیت انعطاف‌پذیری
 • مقاومت در برابر فشارهای احتمالی از انبساط و انقباض ساختمان به دلیل دارا بودن لایه‌ی پلی استر
 • اجرای سریع و آسان
معایب ایزوگام
 • فاسد شدن عایق بعد از۶ ماه (از زمان تولید ) به‌علت عدم نگهداری مطلوب ( باید بصورت عمودی در دمای ۵ تا ۳۵ درجه نگهداری شود )
 • کم بودن طول عمر مفید ( طول عمر در حدود ۱۵ سال )
 • گران بودن عایق (زیرا دارای مواد اولیه خارجی می باشند )
 • تجزیه شدن بر اثر اشعه‌ی ماوراء بنفش

با ورود فناوری نانو به صنعت ساختمان، عایق‌هایی به‌وجود آمدند که بسیار کاربردی‌تر و با دوام‌تر از عایق‌های بر پایه‌ی قیر بودند. از جمله‌ی این عایق‌ها می‌توان به عایق سفید اشاره کرد. 

ایزولاسیون به روش عایق سفید

عایق بام سفید یا عایق سفید رطوبتی نوعی پوشش آب‌بند کننده پایه آب است که از مواد پلیمری و الاستومری دوست‌دار محیط‌‌زیست ساخته‌ شده است.

عایق سفید بام قابل اجرا بر روی کلیه‌ی سطوح اعم از فلزی، سیمانی، موزاییک، ایزوگام، آسفالت ترک خورده، چوب و … است و پس از خشک شدن کاملاً آب‌بند می‌شود. عایق سفید با قابلیت ایجاد پوشش یکپارچه، بدون درز، یکنواخت و با چسبندگی بالا، سطوح عمودی و افقی را کاملاً ایزوله و آب‌بند می‌کند.

از عایق سفید برای آب‌بندی پشت بام، ساخت روف گاردن (بام سبز)، عایق استخر، عایق سرویس بهداشتی، ایزولاسیون مخازن آب و فاضلاب و … استفاده می‌شود.

نحوه اجرای عایق سفید بام

ابتدا سطح مورد نظر شسته، تمیز، خشک و آماده اجرای عایق سفید می‌شود. عایق سفید، با استفاده از قلم‌مو، غلطک یا پیستوله روی سطح اعمال می‌شود.

بلافاصله روی سطح توری کشیده می‌شود. استفاده از توری سبب افزایش عمر، کارایی و خاصیت ارتجاعی عایق سفید خواهد شد. بعد از نصب توری، لایه‌ی دوم عایق، جهت افزایش چسبندگی روی توری اجرا می‌شود. پس از خشک شدن لایه‌ی دوم که حدود 24 تا 48 ساعت طول می‌کشد (بسته به دما و شرایط جوی) لایه نهایی مانند لایه‌های قبلی اعمال می‌شود.

مزایای عایق سفید بام
 • عایق سفید پس از خشک شدن خاصیت انعطاف‌پذیری دارد و در اثر انبساط و انقباض و یا نشست سازه، ترک نمی‌خورد.
 • قیمت عایق سفید بام نسبت به مصالح مشابه پایین‌تر است و از طرفی هزینه‌ی اجرا، تعمیرات و نگهداری پایین‌‌تری نیز دارد.
 • اجرای عایق سفید بام آسان و سریع است. سرعت خشک شدن بالایی دارد و نیازی به جابجایی اجزای پشت بام نیست.
 • آب‌پایه و بهداشتی است و با بازتاب اشعه آفتاب، سبب کاهش گرمای سازه و کاهش گرمای جزیره‌ای شهر می‌شود.
 • عایق سفید به آسانی با قلم مو، پیستوله یا غلطک قابل اجرا است و نیاز به جابجایی، برش و تغییر در اجزای بام نیست.
 • چسبندگی بالایی به سطوح عمودی و افقی اعم از سطوح فلزی، سیمانی، موزاییک، ایزوگام و آسفالت، چوب و … دارد.
 • عایق سفید مقاومت بالایی به بارش برف و باران و تغییرات دما دارد و کیفیت و یک‌پارچگی خود را از دست نمی‌دهد.
 • رنگ و کیفیت عایق سفید در طولانی مدت حفظ می‌شود. طول عمر بالایی دارد و در برابر اشعه UV خورشید مقاوم است.
 • کاملا عایق رطوبت است و اجازه‌ی نفوذ آب به سطح زیر را نمی‌دهد و بهترین گزینه برای آب بندی و عایق کاری می‌باشد.
 • عایق سفید دوست‌دار محیط زیست، بهداشتی و غیر‌سمّی است. به محیط زیست صدمه نمی‌زند و سبب آلودگی آب نمی‌شود.
 • ویژگی‌ها و مقاومت عایق سفید سبب شده تا نسبت به سایر مصالح مشابه طول عمر مفید بسیار بالاتری داشته باشد.
 • بام سفید با بازتاب 40% از نور خورشید سبب کاهش دمای عمومی ساختمان و کاهش گرمای جزیره‌ای شهر می‌شود.

حال که با نحوه‌ی اجرا و فواید این نوع از عایق‌بندی آشنا شدیم، بهتر است که به سراغ روش چهارم ایزولاسیون پشت‌بام  یعنی عایق رطوبتی MCI برویم.

ایزولاسیون با عایق رطوبتی ‌MCI

عایق رطوبتی کوپلیمری MCI یک عایق رطوبتی دو جزیی برپایه‌ی رزین‌های استایرن اکریلیک و پودرهای پایه سیمانی می‌باشد. عایق رطوبتی مذکور با حضور نانو ذرات آب‌بند و الیاف PP (پلی‌پروپیلن) اصلاح شده و به عنوان یک سیستم آب‌بندی مطمئن جهت ایزولاسیون و عایق‌کاری تمامی فضاهای تر ساختمان‌ها از جمله عایق‌کاری و ایزولاسیون پشت بام، عایق‌کاری و آب بندی سرویس‌های بهداشتی و آب‌بندی استخرها و مخازن آب کاربرد دارد.

عایق رطوبتی MCI یک عایق رطوبتی سرد اجرا بوده که  پس از ترکیب جزء پودر و مایع آن قابل اجرا بر روی انواع سطوح سیمانی، بتنی، گچی و سنگی می‌باشد. طبق مطالعات انجام شده، پوشش‌­های آب­‌بند پایه پلیمری در مقایسه با سیستم‌های پایه قیری نظیر ایزوگام و قیرگونی دارای انعطاف­‌پذیری و الاستیسیته‌ی بهتر، طول عمر و مقاومت گرمایی بالاتری هستند.

یکی از مواردی که می‌بایست در هنگام استفاده از عایق‌های رطوبتی موسوم به آب بند پلیمری در اجرای آب‌بندی پشت‌بام و عایق‌کاری فضاهایی نظیر روف گاردن‌ها در ساختمان در نظر گرفته شود مبحث یکپارچگی بتن در کف پشت بام‌ها است. این محصول به‌صورت نیمه جامد بر روی سطوح اجرا شده و پس از خشک شدن تشکیل لایه‌ای انعطاف‌پذیر ۱۰۰% آب‌بند با چسبندگی بسیار بالا خدود ۲ مگاپاسکال را می‌دهد.

اجرای عایق MCI

برای اجرای این عایق باید سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی، ذرات گرد و غبار، روغن و… پاک نمود. پس از آماده‌شدن سطح زير كار، ابتدا به وسيله همزن برقي (دريل و پره) جزء B را (پودر) به آرامي با جزء A  (مایع) مخلوط نموده سپس به وسيله‌ي قلم‌موی بزرگ (زبر) محصول آماده را بر روي سطح مرطوب در دو دست، عمود بر هم اجرا مي‌نماييم. ضخامت لايه‌ی نهايی بسته به فشار مستقیم آب و نوع کاربری می‌بايست بين ۱ تا ۴ ميلي­متر باشد.

نکاتی که در مورد اجرای عایق MCI باید مدنظر قرار داد به شرح زیر است:

 • قبل از اجرا می‌­بایست سطوح آماده سازی شده با آب شیرین اشباع گردد. 
 • سطوح پوشش داده شده باید در مقابل وزش شدید باد و نور مستقیم خورشید محافظت شده و ۴۸ ساعت توسط اسپری آب مرطوب نگه داشته شوند.
 • ۲۴ ساعت پس اجرا امکان راه رفتن بر روی پوشش یا اجرای کاشی و سرامیک وجود دارد.
 • سطوح عمودی باید تا ۲۴ ساعت  در معرض فشار آب و بارندگی قرار نگیرند.
 • سطوح پوشش داده شده ۳ الی ۷ روز می‌بایست در معرض فشار هیدرواستاتیکی قرار نگیرند.

ایزولاسیون با عایق رطوبتی الیاف‌دار RCI

یکی دیگر از عایق‌های مناسب جهت آب‌بندی پشت‌بام عایق رطوبتی نانوپلیمری الیاف‌دار (RCI (Reinforced Co-polymeric Isolator می‌باشد. عایق رطوبتی نانوپلیمری الیاف‌دار RCI شکل اصلاح شده عایق رطوبتی نانوپلیمری MCI  (آب بند پلیمری) بوده که با استفاده از الیاف PP (پلی پروپیلن) تقویت شده است. الیاف موجود در عایق رطوبتی نانوپلیمری الیاف‌دار RCI موجب افزایش استحکام کششی عایق رطوبتی شده و مقاومت آن را در تنش‌های کششی ایجاد شده در سازه افزایش می‌دهند. در واقع عملکرد الیاف در داخل این عایق رطوبتی نانوپلیمری مانند عملکرد تیشوی موجود در عایق‌های رطوبتی پیش ساخته نظیر ایزوگام است. از این رو مقاومت کششی این عایق رطوبتی نانوپلیمری الیاف‌دار در مقایسه با نمونه‌های مشابه در عملیات اجرایی آب‌بندی بام، افزایش چشمگیری داشته است.

اجرای عایق رطوبتی RCI

اجرای این نوع از عایق رطوبتی نانوپلیمری و ایاف‌دار برای آب‌بندی بام، همانند روش اجرایی عایق رطوبتی نانو پلیمری MCI می باشد که قبل‌تر مفصلا آن را بررسی کردیم.

 

با توجه به مطالب ذکر شده، عایق‌های مختلفی جهت ایزولاسیون پشت بام وجود دارد که با توجه به اقلیم، شرایط آب و هوایی، مواد و مصالح به کاررفته در بام و میزان مقاومت بام، نوعِ مناسبِ عایق انتخاب شده و اجرا می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *