epoxy floor covering
ویژگی‌ها و قیمت رزین اپوکسی
2021-02-10
polyurethane floor covering
انواع کفپوش پلی اورتان 
2021-02-11
safety tips when working with epoxy resin

نکات ایمنی هنگام کار با رزین اپوکسی

۷ نکته ایمنی هنگام کار با رزین اپوکسی 

همانطور که می‌دانید کار با اپوکسی و هاردنر، مانند هر ماده‌ی شیمیایی دیگری می‌تواند برای سلامتی انسان خطرناک باشد، در صورتی که به شکل نادرست و ناصحیح از آن استفاده شود. پیش‌تر به نقش مهم و اساسی رزین و به طور خاص، رزین اپوکسی در صنعت و پوشش‌های صنعتی اشاره کردیم. و گفتیم که کاربردهای رزین اپوکسی بسیار بیشتر از چیزی‌ست که به نظر می‌رسد و تقریبا در تمامی هنر‌ها و صنایع جای خود را باز کرده است. بنابراین بر هر تولیدکننده و به طور کلی هر کاربری که ملزم و علاقمند به استفاده از رزین اپوکسی‌ست، واجب است که به ویژگی‌ها و شرایط استفاده از این ماده آگاه باشد. و البته مهم‌تر اینکه بداند هنگام کار با آن باید چه نکات ایمنی را رعایت کند. برای رسیدن به این مهم با ما همراه باشید تا ابتدا مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکلات هنگام کار با رزین اپوکسی را بررسی کرده و پس از آن با ارائه‌ی نکات ایمنی شما را در رسیدن به این هدف یاری کنیم.

مشکلات رایج هنگام کار با رزین اپوکسی

 درست است که اپوکسی از جمله مواد شیمیایی بسیار خطرناک نمی‌باشد اما در هر حال و به نوبه‌ی خود می‌تواند مشکلاتی جدی برای مصرف کننده ایجاد کند که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. حساسیت پوستی در صورت تماس مستقیم بدون دستکش

۲. مشکلات تنفسی در صورت استنشاق  بخار حاصل از واکنش رزین و هاردنر

۳. پاشیدن به چشم و تماس با پوست

البته دقت فرمایید که تمامی این مشکلات مربوط به زمانی است که رزین اپوکسی و هاردنر سخت نشده‌اند. پس از سخت‌شدن و در صورت رعایت نسبت اختلاط صحیح و استفاده از مواد استاندارد و تایید شده، تقریباً مشکلی نخواهد بود و خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

نکات ایمنی هنگام کار با اپوکسی

با توجه به مشکلات گفته شده متوجه می‌شویم که بهتر است هنگام کار با این ماده‌ی شیمیایی نهایت دقت و احتیاط را به خرج داده و با رعایت چند نکته‌ی ایمنی ساده، که در ادامه به شما خواهیم گفت، سلامت خود و اطرافیانتان را تضمین کنید.

۱. میز کار مناسب

بهتر است میز کار خود را با یک نایلون بپوشانید و هر بار که می‌خواهید با رزین، رنگ و کار کنید سطح خود را با روزنامه پوشانده و پس از اتمام کار آن‌ها را در سطل زباله بیندازید. در صورتی که ترکیب رزین و هاردنر بر روی سطح شما بریزد در صورت خشک شدن، جدا کردن آن سخت و دشوار خواهد بود بنابراین بهتر است قبل از خشک شدن رزین و هاردنر آن را از روی سطح بردارید. 

۲. تهویه مناسب و استفاده از ماسک

با اینکه برای اغلب مواردِ استفاده‌ از رزین به ماسک احتیاجی نیست اما هنگام کار با چوب، بعد از خشک شدن رزین اپوکسی آن را سمباده می‌زنند و گرده‌های رزینی ممکن است وارد دستگاه تنفسی شما شود، پس بهتر است که از ماسک مناسب استفاده کنید.

بنابراین برای احتیاط و پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی، هنگام کار با رزین حتما از ماسک استفاده نمایید و  اطمینان حاصل کنید که هوای تازه وارد اتاق می‌شود و فضای کاری شما دارای تهویه مناسب است. در صورت لزوم یک پنجره را باز کنید و یا از فن استفاده کنید.

۳. پوشیدن دستکش یکبار مصرف

استفاده از دستکش برای محافظت از دست‌های شما هنگام کار با اپوکسی یک امر ضروری است چرا که رزین اپوکسی و هاردنر مواد مایعی هستند که برای پوست بسیار سمی‌اند. شاید نسبت به مواد شیمیایی دیگر کمتر ضرر داشته باشند اما هرچه باشد ماده‌ی شیمیایی هستند و باید از پوست خود در برابر آنها محافظت کنیم.

دستکش‌های نیتریلی برای استفاده گزینه بهتری هستند از این جهت که احتمال واکنش‌ دادن آ‌ن‌ها با با رزین بسیار کم است اما دستکش‌های پارچه‌ای به‌هیچ‌وجه مناسب کار با رزین نیستند. و البته لازم به ذکر است که اگر پوست حساسی دارید، بهتر است ابتدا دست‌های خود را با یک کرم مرطوب کنید تا یک مانع دیگر نیز برای جلوگیری از نفوذ مواد به پوست شما وجود داشته باشد.  

۴. پوشیدن لباس کار

این مورد شاید خیلی برای سلامت شما نباشد اما در سلامت لباس شما خیلی تاثیر دارد! چرا که لکه‌ی رزین اپوکسی از روی لباس پاک نمی‌شود. بنابراین پیشنهاد ما این است که برای کار با اپوکسی از یک لباس آستین بلند استفاده کنید تا با پوست شما تماس پیدا نکند. زیرا هر چقدر هم که مراقب باشید باز هم هنگام کار، اندکی رزین بر لباس شما خواهد ریخت. 

و البته اگر لباس شما نامناسب و یا نازک باشد رزین می‌تواند از پارچه‌ی آن به پوست شما نفوذ کند و سلامت آن را به خطر بیاندازد. پس بهتری است حتما از لباس کار یا پیشبند استفاده کنید.

۵. استفاده از قالب مناسب

درست است که برای تهیه اپوکسی به شکل دلخواهمان از هر قالبی حتی قالب‌های شیرینی و شکلات نیز می‌توان استفاده کرد ولی بهتر است از قالب‌های سیلیکونی مختص رزین استفاده کنید و اگر هم از قالب‌های خوراکی برای زدن کارهای رزینی استفاده می‌کنید در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان مجددا برای مواد غذایی و از این قالب‌ها استفاده نکنید زیرا دارای مواد شیمیایی خواهد بود و برای سلامت شما خطرناک می‌باشد.

۶. استفاده از عینک ایمنی

اکثر مواقع استفاده از عینک‌های محافظ ضروری نیستند اما اگر احتمال می‌دهید ممکن است رزین اپوکسی روی صورت یا چشم شما بپاشد توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده کنید چرا که استفاده از این عینک‌ها راهی ارزان برای محافظت از چشم‌های شماست.

همچنین ضروری است که برای برش کاری چوب، پولیش رزین و حتما از عینک استفاده نمایید زیرا رزین اپوکسی در هنگام برش و ساب، به ذرات بسیار ریز تبدیل می‌شود که امکان ورود به دستگاه تنفسی‌تان را دارد. بنابراین برای جلوگیری از انتشار براده‌ها به داخل چشم بهتر است از عینک ایمنی استفاده شود. 

 ۷. نگهداری دور از دسترس اطفال

رزین و هاردنر را دور از دسترس اطفال نگه دارید و اگر باردار هستید برای سلامتی خود و فرزندتان لطفا و حتما از کار با این ماده شیمیایی خودداری فرمایید.  

 

حال که نکات مربوط به رعایت ایمنی هنگام کار با رزین اپوکسی را با هم بررسی کردیم، به برخی از سوالات رایج و البته مهم در حوزه‌ی ایمنی در زمان کار با این ماده نیز پاسخ خواهیم داد.

سوالات رایج در خصوص خطرات کار با رزین اپوکسی

۱. در صورت تماس دست با اپوکسی چه باید کرد؟

در صورتی که دست شما آغشته به ترکیب رزین و هاردنر شده است بهتر است ابتدا یک دستمال تمیز را آغشته به استون کنید و سطح رزینی شده را تمیز نمایید، سپس دو یا سه بار با آب گرم و صابون بشویید. از تینر نیز می‌توان استفاده کرد ولی در صورت استفاده زیاد از تینر پوست شما به مرور آسیب خواهد دید.همچنین باید بدانید که ریختن هاردنر بر روی پوست به مراتب خطرناک‌تر است، پس توصیه می‌شود در مرحله‌ی اول پوست خود را با آب گرم بشویید و سپس حتما به پزشک مراجعه کنید.

۲. ساخت ظروف غذا با رزین اپوکسی امکان دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم نوع خاصی از رزین‌های اپوکسی در دنیا تولید می‌شوند که گواهی استفاده غذایی دارند؛ به این معنی که خطری برای سلامت انسان نداشته و مانند لیوان، بشقاب و غیره اگر داخل آن مواد غذایی سرو شود مشکلی ایجاد نخواهد شد. ولی متاسفانه این نوع رزین در ایران و در دسترس عموم متقاضیان نیست و اگر هم باشد قیمت بسیار گزافی دارد. درهرحال پیشنهاد ما این است که برای ساخت ظروف غذایی از رزین اپوکسی‌ای که Food Grade نیست استفاده نکنید.

۳. آیا در حضور فرزند خردسال در منزل، امکان کار با اپوکسی وجود دارد یا خیر. 

در پاسخ به این پرسش لازم است بگوییم درصورتی‌که رزین و هاردنر مانند هر ماده‌ی شیمیایی دیگری که در خانه نگهداری می‌کنید، مثل سفید کننده، مواد شوینده و در صورت بی‌احتیاطی می‌تواند مشکل‌ساز باشد اما تا زمانی که دور از دسترس کودکان نگهداری شود، خطری آن‌ها را تهدید نخواهد کرد. وجود رزین در خانه به‌خودیِ‌ خود خطرناک نیست؛ بلکه اگر در ظرف باز مانده باشد و کودکتان دستش را آلوده کند یا اگر آن را به چشم و دهان خود بزند می‌تواند حساسیت پوستی ایجاد کند.

پس همانطور که واضح و مبرهن است کار با این نوع رزین در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی می‌تواند بسیار خطرناک و مشکل‌ساز باشد بنابراین بهتر است که در صورت نیاز به استفاده، اجرای آن را به عهده‌ی متخصصین کارکشته و مجرب گذاشته و در ارامش و اسایش خیال شاهد معجزه‌ی زیبایی رزین اپوکسی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *