ماستیک گرم اجرا
ماستیک چیست؟
2021-02-17
خطرات پلی اورتان
خواص ویژه و خطرات پلی یورتان‌
2021-02-21
کفپوش پلی اورتان

کفپوش پلی اورتان

پلی یورتان چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در تمامی صنایع و تکونولوژی‌های به روز دنیا، نام پلی اورتان به گوش می‌خورد و کاربردهای روزافزون آن نیز این محبوبت را دو چندان کرده است. امروز قصد داریم تا در این مقاله شما را با ماهیت پلی اورتان آشنا کرده و کاربردهای مختلف آن را نیز با هم بررسی کنیم. 

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا همان پلی یورتان دسته‌ای از مواد شیمیایی می‌باشد که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها ساخته شده است. این مواد اولین بار توسط اوتو بایر در سال ۱۹۳۷ در آلمان کشف شد و بعد از آن بخاطر داشتن خواص ویژه‌ و کاربردهای فراوان، پیشرفت بسیار زیادی در انواع صنایع جهان نصیب حالشان شد.

جالب است بدانید که اولین پلی‌اورتان‌ها، از واکنش دی‌ایزوسیانات تولید شدند. آلیتان‌ها ترکیباتی هستند که در ساختار آن‌ها پیوند اورتانی وجود دارد. پلی‌اورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند اورتانی می‌باشند. پیوند اورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده‌است. گروه‌های ایزوسیانات به شدت واکنش پذیر بوده و به همین علت پیشرفت واکنش آن‌ها نیاز به افزایش دما ندارد (واکنش در دمای محیط صورت می‌گیرد).

ویژگی‌های خاص پلی یورتان‌ها

مهم‌ترین ویژگی این گروه از پلیمرها، همانطور که گفته شد، این است که پس از واکنش ساختار پایداری به وجود می‌آورند و در اشکال مختلف مانند فراورده‌های فوم، فیلم، الاستومرها، پودرها، مایعات و امولسیون‌ها قابل تولید هستند. به علاوه، به جای گروه‌های هیدروکسیل، ترکیباتی مثل اسیدهای کربوکسیلیک و آمین‌ها که دارای هیدروژن فعال هستند نیز می‌توانند در ترکیب با ایزوسیانات‌ها مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل، زمانی‌که صحبت از پلی‌اورتان‌ها می‌شود می‌توان گفت که گونه‌های بیشماری از آن‌ها وجود دارد.

کاربردهای پلی یورتان

از آنجایی که پلی اورتان در اصل فومی متراکم با دانسیته بالا می‌باشد، با تزریق در قالب به شکل ابزارهای پیش ساخته با طرح‌های متنوعی در آمده است و همین موضوع تنوع کاربردها و کارایی‌ آن‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد به طوری که به جرات می‌توان گفت که تقریبا در هر تکنولوژی و صنعتی نامی از پلی یورتان‌ها به گوش می‌خورد.

پلی اورتان در ساختمان و سازه

با افزایش جمعیت و روند رو به رشد آن همواره شاهد گرم شدن بیش از پیش زمین خواهیم بود که هدررفت انرژی از ساختمان‌ها بخش بزرگی از این پیشرفت گرمایی را سهیم هستند و البته وابستگی به انرژی‌های خارجی را بیشتر می‌نمایند. به عنوان مثال چیزی حدود ۱۶۰ میلیون ساختمان در اروپا وجود دارد و از ۴۰ درصد انرژی مصرفی، حدود ۳۶ درصد از میزان انتشار گاز CO2 را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از انتشار این گاز مضر بسیار حیاتی خواهد بود. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای پلی‌یورتان در ساخت و ساز می‌باشد که در ادامه چند دلیل این کار را ذکر خواهیم کرد.

ابزار پیش ساخته پلی اورتان

گچ‌بری ابزار پلی‌اورتان

دلایل استفاده از پلی یورتان در ساخت و ساز

۱. با توجه به شیوه های نوین ساخت ساختمان و اهمیت استفاده از متریال‌های سبک ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان جایگزین مناسبی برای گچ‌بری‌های سنتی هستند زیرا همانطور که پیش از این نیز اشاره شد این مواد دارای خواص چند منظوره، پرکاربرد و ایمن می‌باشند.

۲. دوست‌دار محیط زیست بودن به دلیل جلوگیری از هدررفت انرژی و کاربردهای ویژه‌ی آن در زندگی روزمره موجب توجه بیشتر به پلی یورتان شده است.

۳. قیمت مناسب، استفاده‌ی راحت و دوام زیاد PU جزو مزایای این ترکیب در استفاده از آن به عنوان عایق به شمار می‌رود. پلی اورتان سقفی امروزه به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین عایق‌های سقف مصارف زیادی دارد. 

۴. استفاده از این ماده به عنوان عایق نیز یکی از بهترین روش‌های مقرون به صرفه، بادوام و ایمن برای جلوگیری از انتشار گاز کربن دی اکسید است که موجب گرم شدن زمین می‌گردد. ترکیب فوق در آب و هوای سرد سبب کاهش هدر رفت گرما در خانه ها و دفاتر می‌شود و نمی‌گذارد انرژی به راحتی از دست برود. همچنین در تابستان‌ها نقش مهمی در خنک نگه داشتن ساختمان‌ها خواهد داشت. به بیان دیگر عایق بندی خوب به منظور نگه داشتن گرما در هوای سرد و خارج کردن آن در هوای گرم است که این عایق‌ها معمولا در دیواره‌ها، سقف‌ها، اطراف لوله‌ها و بین طبقات به کار برده می‌شوند.

کاربرد پلی‌اورتان به عنوان رنگ

یکی از کاربردهای این پلیمر استفاده به عنوان رنگ و یا جلا برای پوشش چوب جهت محافظت و یا آب بندی آن است. این ترکیب از واکنش بین یک رزین پلی اول (به عنوان پایه شناخته می شود) و یک پلی ایزوسیانات (عامل پخت و یا هاردنر) تولید می شود . نوع رزین را نیز می توان با پلی استر ، پلی‌اتر و یا اکریلیک اصلاح کرد.

در رنگ‌ها، پلی اورتان یک ساختار سخت و بادوام را ارائه می دهد که در برابر تغییرات شدید آب و هوا‌، آفتاب سوزان و باد و باران بسیار مقاوم است. همچنین به رنگ این اجازه را می‌دهد تا براق‌تر باشد. این بالا رفتن سطح براقی باعث خواهد شد تا چرک و غبار موجود بر روی رنگ به راحتی با آب و مواد شوینده پاک شوند.

کاربرد پلی یورتان در مبلمان

همانطور که شما هم شاهدش هستید، زندگی مدرن بدون استفاده از پلی یورتان بسیار سخت خواهد بود. نرمی، راحتی و قابلیت انعطاف پذیری این مواد موجب گشته است تا طراحان ساخت مبلمان توجه ویژه‌ای به این ترکیب نمایند. همچنین ترکیب فوق در تخت‌ها به خصوص تشک‌های بیمارستانی استفاده می‌شود و موجب می‌شود تا بیمارانی با سابقه‌ی بستری طولانی مدت دچار زخم بستر نگردند.

کاربرد پلی یورتان یخچال و فریزر

یخچال‌ها می‌توانند 30% مصرف برق خانوار را به خود اختصاص دهند. بنابراین بهینه‌سازی انرژی می‌تواند نقش مهمی در هدر رفت و هزینه‌های مربوط به آن داشته باشد. استفاده از این ترکیب در یخچال‌هایی با برچسب A++ سبب کاربردی‌تر شدن این کالاها نسبت به یخچال های 15 سال پیش گشته است.

polyurethane in fridges

پلی‌یورتان استفاده‌شده در یخچال‌ها

جالب است بدانید که فوم سخت و عایق پلی اورتان‌ها در یخچال‌ها و فریزرها نیز موجب کاهش هدررفت انرژی و خنک نگه داشتن فضای داخلی این محصولات می‌گردد. کارایی ویژه‌ی PU در یخچال و فریزرها و نگه داشتن دمای پایین در این کالاها، یکی از مشخصه‌های مهم و کلیدی برای نگهداری مواد غذایی در طول فرایند پردازش، ذخیره سازی و توزیع آن‌ها به دست مصرف کننده می‌باشد. بدون PUها حدود ۵۰ درصد از بازار مصرفی مواد غذایی دچار فساد می‌شوند و بازار کسب و کار و زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عایق بندی عالی، نگه داشتن هزینه‌های پایین در ساخت یخچال‌ها و فریزرها، با دوام و بی خطر بودن از دیگر مزایای پلی اورتان‌ها می‌باشد. و البته خالی از لطف نیست که بگوییم طبق دستورالعمل‌های موجود، پلی‌اورتانِ استفاده شده در یخچال‌ها و فریزرها می‌تواند بازیافت شود. فوم استخراجی از لوازم می‌تواند استخراج و بازیافت شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد.

پلی اورتان در اتومبیل‌ها

با اطمینان می‌توان گفت که بسیار از ما استرس و خستگی هنگام رانندگی را تجربه کرده‌ایم و به این باور رسیده‌ایم که وجود صندلی های راحت در اتومبیل ها به کاهش استرس و خستگی راننده و سایر سرنشینان کمک ویژه‌ای خواهد نمود. جالب است بدانید این صندلی‌ها را می‌توان با کمک پلی یورتان‌ها ارتقا داد و راحتی مطلوب‌تری را نتیجه گرفت. 

دوام و وزن بالای این ترکیبات نه تنها موجب کاربرد آن ها در داخل خودرو ها گشته است بلکه می تواند سبب عایق بندی مناسب بدنه خودروها و جلوگیری از نفوذ سر و صدای بیرون به درون آن‌ها شود. همچنین PU به دلیل وزن سبک و مقاومت بالایی که دارد سبب کاهش وزن کلی ماشین می‌گردد که همین امر موجب افزایش کارایی سوخت و بهبود عملکرد خودرو ها نیز خواهد شد.

کاربرد پلی یورتان در کفش‌ها

قطعا شما هم با ما موافقید وقتی که می‌گوییم کفش خوب کفشی است که راحت باشد و در صورت مصرف بیش از حد سبب آزردگی پا نگردد. استفاده از PU در ساخت کفش‌ها می‌تواند تمامی این اهداف را برآورده نماید. مقاومت در برابر نور و سایش در پلی اورتان‌ها موجب استفاده از این ترکیبات در کفی کفش‌ها گشته است و سبب جلوگیری از ورود آب به آن‌ها می‌گردد. همین دلایل موجب گشته است تا این ترکیب در کفش‌های ورزشی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد و در صورت کهنه شدن کفش، PU موجود در آن می‌تواند به راحتی استخراج و بازیافت شود.

polyurethane in shoes

پلی‌یورتان در کفش

پلی اورتان به عنوان پوشش

و بالاخره رسیدیم به مهم‌ترین و البته رایج‌ترین کاربرد پلی اورتان‌ها که همان پوشش کف می‌باشد. دوام و مقاومت بالای PU در برابر خوردگی موجب گشته است تا از این مواد به عنوان پوششی مناسب و با دوام در برابر تغییرات آب و هوایی و خوردگی در پل‌ها، واگن‌ها، مبل‌های چوبی، کف‌ها، دیوارها، جاده‌ها، کابل‌ها و … استفاده شود.

پلی اورتان اعمال شده بر روی سطح چوب باعث می‌شود تا چوب در برابر گرما، مواد شیمیایی، خراش و سایش مقاوم شود. این ترکیب را می‌توان در دو نوع پایه آبی و پایه روغنی بر روی سطح اعمال کرد. پایه روغنی بر روی رنگ اثر گذاشته و آن را پر رنگ‌تر می‌کند در حالی پایه آبی بر روی رنگ تاثیری نخواهد گذاشت. 

لازم به ذکر است که کفپوش‌های پلی اورتان علاوه بر مقاومت بالا و خاصیت ضد خش خود، زیبایی و جلوه‌ی بینظیری به کف خانه‌، کارخانه، سالن‌ها ورزشی و غیره نیز خواهند داد و با توجه به قیمت مناسب‌شان بهترین انتخاب برای پوشش سطوح می‌باشند.

 برای اطلاع بیشتر از انواع کفپوش‌های پلی اورتان و نحوه‌ی اجرای آن‌ها می‌توانید مقاله‌ی مربوط به این کفپوش‌ها را مطالعه کرده و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *